kep

fot. Filckr (EpiskopatNews)

Rzecznik KEP: dzięki mediom Kościół może być ludziom bliższy

Księżom biskupom zależy na tym, aby komunikat płynący z Kościoła był dobry, prawdziwy, uczciwy, ale też zachęcający do tego, aby Kościół stał się ludziom bliższy – powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ po spotkaniu grupy biskupów, którzy na zebraniu plenarnym w Łodzi podjęli temat komunikacji medialnej Kościoła w Polsce.

W pracach grupy omawiającej funkcjonowanie komunikacji medialnej Kościoła w Polsce uczestniczyli m.in. kard. Kazimierz Nycz, bp Józef Guzdek, bp Damian Bryl i bp Rafał Markowski. Wnioski z prac grupy przekazał następnie pozostałym biskupom, jako jej relator, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Szymon Stułkowski.

– To było spotkanie, na którym księża biskupi dzielili się tym, jak widzą sprawy dotyczące funkcjonowania Kościoła w mediach w Polsce. Była to bardzo szczera i otwarta dyskusja, która pokazała, że wszystkim zależy na tym, aby komunikat płynący z Kościoła był dobry, prawdziwy, uczciwy, ale też zachęcający do tego, aby Kościół stał się ludziom bliższy – poinformował ks. Leszek Gęsiak SJ.

Jak dodał, z poszczególnych głosów wyłoniła się jedna wspólna refleksja, że „nie jesteśmy dziś zadowoleni z tego, co jest, jeśli chodzi o komunikowanie się Kościoła na zewnątrz, zarówno w stosunku do ludzi wierzących, jak i osób, które są poza Kościołem, ale które przecież z tych mediów mogą korzystać”.

>>> Abp Jędraszewski: chcielibyśmy, aby nauki o rodzinie oraz biblistyka zostały uznane za dyscypliny naukowe 

kep

fot. Filckr (EpiskopatNews)

W opinii rzecznika KEP, skoro z mediów świeckich korzystają osoby wierzące, to dlaczego w mediach niezwiązanych z Kościołem nie mogłyby się pojawiać pozytywne informacje o funkcjonowaniu Kościoła? – Księża biskupi zastanawiali się, jak udrożnić ten kanał pozytywnej informacji o Kościele, tak aby odejść od zalewu informacji tylko negatywnych – powiedział. – Nie była to jednak rozmowa nad jednym czy drugim konkretnym tematem, pozostaliśmy na poziomie ogólnej refleksji – dodał.

Jego zdaniem, spotkanie było swoistą „burzą mózgów” poświęconą kościelnemu komunikowaniu się. – Próbowaliśmy zdiagnozować, w którym miejscu jesteśmy. Myślę, że księża biskupi woleliby, aby ta komunikacja była lepsza. Na tym etapie było to bardziej dzielenie się niż wyznaczanie konkretnych rzeczy, które trzeba zrobić – powiedział rzecznik KEP.

Zdaniem ks. Gęsiaka, spotkanie miało charakter dyskusji wstępnej, na której nie zapadły żadne wiążące decyzje. Niewykluczone zatem, że prace tej i pozostałych czterech grup (poświęconych funkcjonowaniu Kościoła w pandemii, sprawom kultury, obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej i duszpasterstwu parafialnemu) będą kontynuowane na kolejnym zebraniu plenarnym Episkopatu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze