Abp Péter Fülöp Kocsis: wizyta papieża była darem Boga wśród współczesnych wyzwań
Odczytaliśmy tę wizytę jako dar od Boga – zaznacza abp Péter Fülöp Kocsis, odnosząc się do chwil, które papież Franciszek spędził w greckokatolickiej parafii w Budapeszcie podczas pielgrzymki na Węgry.
Papież często wchodzi w kontakt z przedstawicielami Kościołów wschodnich, więc z jednej strony jego przybycie do nas nie dziwi – mówi Radiu Watykańskiemu ordynariusz archieparchii Hajdudorog, dodając, że mimo to wspólnota odczytała wydarzenie jako wielką łaskę. Zapytany o sytuację mniejszościowego Kościoła w momencie historycznym, w którym trwa inwazja rosyjska na sąsiedni naród, abp Kocsis zaznacza powagę wyzwań, przed jakim stoi na co dzień odwiedzona przez papieża grupa.
>>> Papież Franciszek z wizytą apostolską na Węgrzech [SYNTEZA]
„Wojna jest bardzo brutalna i powoduje ogromne cierpienie rodzin czy narodów: nie tylko Ukraińców, również Rosjan, a także innych mających z nimi kontakt, czyli też nas, Węgrów, sąsiadów Ukrainy. Przybywający stamtąd ludzie, ów wielki tłum, to w większości grekokatolicy lub prawosławni, więc oczywiście mamy zadanie pomagać nie tylko społecznie, ale i duchowo. I już zostało generalnie zorganizowane duszpasterstwo Ukraińców, którzy tysiącami rodzin przyjechali tu, na Węgry” – wskazuje abp Kocsis.
Zwraca również uwagę na inną walkę, „która przychodzi raczej z Zachodu”, a jest nią sekularyzacja, światowość, o której niebezpieczeństwie dużo mówił papież. Podkreśla, że „Kościół greckokatolicki, który pozostaje bardzo wierny starym tradycjom, może dostarczyć pewnej obrony przed ową światowością, sekularyzacją”.
„Nie powiedziałbym, że sami nie mierzymy się z tym problemem (…), ale jeśli możemy przedstawić swój styl życia, styl wiary, relacji z Bogiem, może zdołamy wyrazić ów przekaz, że człowiek sam z siebie nie uległ zmianom, dzisiaj jest taki sam, jak był 100, 300 lat temu: jest obrazem Boga. A przesłanie Kościoła zasadza się na tym, iż człowiek potrzebuje Boga, nawet osoby żyjące w sekularyzmie. Myślę więc, że Kościół greckokatolicki, katolicki Kościół wschodni może dać szczególne wsparcie współczesnym ludziom” – zauważa hierarcha.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |