Fot. EPA/NOEMI BRUZAK HUNGARY OUT

Węgry: papież spotkał się z grekokatolikami i z wysokim przedstawicielem rosyjskiego prawosławia

W drugim dniu wizyty na Węgrzech papież Franciszek odwiedził greckokatolicką parafię pw. Opieki Matki Bożej w Budapeszcie. Ojciec Święty modlił się z wiernymi, udzielił błogosławieństwa i ofiarował kielich mszalny.

Papież przybył do kościoła Opieki Matki Bożej z oddalonego kilkadziesiąt metrów kościoła pw. Elżbiety Węgierskiej entuzjastycznie oklaskiwany przez zgromadzonych. U drzwi świątyni Franciszka powitał zwierzchnik węgierskich grekokatolików, arcybiskup metropolita Hajdúdorog, Péter Fülöp Kocsis i proboszcz parafii.

W świątyni witając Ojca Świętego abp Kocsis nawiązując do określenia św. Jana Pawła II podkreślił, że Kościół w jego ojczyźnie oddycha dwoma płucami: wschodnim i zachodnim, we wspólnocie obrządku łacińskiego i greckokatolickiego żyjących razem w Mistycznym Ciele Chrystusa. „Dla nas, grekokatolików, przynależność do Kościoła katolickiego jest szczególnie ważna. Od naszych narodzin, od pierwszych związków, musieliśmy wiele cierpieć za tę podwójną przynależność. Nasi męczennicy zginęli nie tylko za swoją wiarę chrześcijańską, ale także w sposób szczególny za przynależność do Kościoła katolickiego, Dlatego nikt nie może mieć wątpliwości, że choć staramy się pozostać wierni naszym wschodnim korzeniom, nie chcemy być oddzieleni, ale chcemy być pomostem między dwoma siostrzanymi Kościołami, ponieważ w jakiś sposób należymy do obu” – podkreślił hierarcha.

>>> Węgry: tematy pielgrzymki papieskiej to wojna w Ukrainie, migracja oraz przyszłość Europy

Stwierdził, że papieska wizyta w jego wspólnocie podkreśla równą godność obydwu obrządków i zapewnił o zaangażowaniu węgierskich grekokatolików w szerzenie orędzia jedności i braterstwa wśród wszystkich. W imieniu wspólnoty greckokatolickiej złożył w darze różaniec Kościoła Wschodniego, chotki. Zakończył prosząc Franciszka o włączenie się w modlitwę o pokój według obrządku wschodniego.

Od wspólnoty parafialnej papież otrzymał w prezencie także ikonę. Ze swej strony Franciszek ofiarował kielich mszalny

Greckokatolicki kościół Opieki Matki Bożej znajduje się przy Placu Róż. Jednonawowa świątyni została zbudowana w 1881 roku w stylu neoromańskim i była pierwotnie rzymskokatolickim kościołem parafialnym w tej dzielnicy. W 1904 r. został on przekazany grekokatolikom.

>>> Księża greckokatoliccy z Węgier: wizyta papieża to bardzo ważny gest wobec naszego Kościoła

Zwierzchnikiem Kościoła greckokatolickiego na Węgrzech jest abp Péter Fülöp Kocsis, archieparcha Hajdúdorog. Liczba wiernych grekokatolickich na Węgrzech wynosi 400 tys. Kościół ma 56 parafii; 94 księży diecezjalnych, 9 diakonów stałych; 13 seminarzystów; 23 placówki oświatowe i 2 instytucje charytatywne.

Węgierski Kościół Greckokatolicki został zreorganizowany przez papieża Franciszka 20 marca 2015 r. i podniesiony do rangi Kościoła metropolitalnego sui iuris. W liturgii używa się języka węgierskiego.

Z kościoła pw. Opieki Matki Bożej papież odjechał do nuncjatury apostolskiej na obiad. O 16.30 Franciszek spotka się z młodzieżą w Hali sportowej László Pappa.

Fot. EPA/ZOLTAN BALOGH HUNGARY OUT

Papież spotkał się z wysokim przedstawicielem rosyjskiego prawosławia

Papież Franciszek spotkał się dziś na 20 minutowej rozmowie z rosyjskim prawosławnym metropolitą Budapesztu i Węgier Hilarionem, który wcześniej był przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Informując o tym wydarzeniu Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej określiło atmosferę spotkania jako serdeczną, nie podając dalszych szczegółów.

>>> Papież w Budapeszcie: gdzie są twórcze wysiłki i entuzjazm na rzecz pokoju?

Metropolita Hilarion (w świecie Grigorij Ałfiejew) urodził się 24 lipca 1966 w Moskwie. Ma za sobą naukę w stołecznej średniej szkole muzycznej, rok studiów w konserwatorium, ale od 1987 jest już mnichem (wstąpił do klasztoru Ducha Świętego w Wilnie) z imieniem zakonnym Hilarion. W latach 1993-95 studiował też w Oksfordzie. Od 1995 pracuje w Rosyjskim Kościele Prawosławnym, a tam od 2009 do 7 czerwca 2022 był przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego – odpowiedzialnym za relacje ekumeniczne.

14 stycznia 2002 został wyświęcony na biskupa, 20 kwietnia 2009 otrzymał godność arcybiskupa a 1 lutego 2010 – metropolity. Pełnił też szereg innych ważnych stanowisk, będąc stałym członkiem Świętego Synodu. Jest autorem kilkuset artykuł i kilkunastu książek i utworów muzycznych, ma kilkadziesiąt nagród kościelnych i świeckich, rosyjskich i zagranicznych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze