Abp Ryś: katolicy nie tylko mogą, ale muszą się modlić z innymi chrześcijanami
Duchowni i wierni kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej wzięli udział w centralnym nabożeństwie Tygodnia Ekumenicznego w Polsce, które odbyło się w sobotę w bazylice archikatedralnej św. Stanisława w Łodzi.
Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który przewodniczył sobotniemu nabożeństwu, podziękował Polskiej Radzie Ekumenicznej i Radzie ds. Ekumenizmu przy Konferencji Episkopatu Polski za wybór Łodzi na miejsce głównych obchodów w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w Polsce.
Dziękuję też za wybór tej katedry, która sto lat temu była budowana, najpierw wielkim wysiłkiem szerokich rzesz łódzkich katolickich robotników, ale także ze środków wielkich przemysłowców – nie tylko katolickich takich jak Heinzlowie, ale również protestanckich jak Scheiblerowie, Herbstowie, a także i żydowskich, z których fundacji pochodzą niektóre z katedralnych witraży. (abp. Grzegorz Ryś)
Powołując się na zatwierdzone w ubiegłym roku przez papieża Franciszka Vademecum Ekumeniczne, skierowane do biskupów, metropolita łódzki przypomniał, że katolicy nie tylko mogą, ale muszą się modlić z innymi chrześcijanami. „Ten swoisty nakaz sformułowany w dokumencie Stolicy Apostolskiej jest też naszym wyborem. Po prostu nie możemy się z wami nie modlić. Nie możemy i nie chcemy modlić się sami, nie chcemy sami słuchać i przepowiadać Słowa Bożego, nie chcemy sami świadczyć o miłosierdziu Pana” – zaznaczył.
Podczas nabożeństwa w łódzkiej archikatedrze modlili się zwierzchnicy i przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, m.in. Cerkwi Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Zboru Chrześcijan Baptystów, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Kościoła Polskokatolickiego. Z uwagi na pandemię liczba wiernych w świątyni była ograniczona; wielu z nich uczestniczyło w nabożeństwie online transmitowanym przez kanał YouTube Archidiecezji Łódzkiej.
>>> Abp Ryś: Pan Bóg działa tak, jak chce. Czasem nawet obok porządku, który sam ustanawia
Do trudnej sytuacji epidemicznej, z powodu której wielu wiernych „odeszło do Pana”, nawiązał w swojej homilii zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce biskup Jerzy Samiec, który jest prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. Jak mówił, „prawdziwy ekumenizm to dążenie do miłości Chrystusowej”.
Niezależnie od wyznania, do którego należymy, idziemy do niepodzielonego nieba. Chrystus nie przygotował królestwa Ojca w postaci sektorów dla różnych rodzin chrześcijańskich. Często słyszymy, że w chwili męczeństwa zanikają różnice dogmatyczne, liczy się tylko wiara i obecność Jezusa Chrystusa, jego Ducha Świętego, który wtedy jest bardzo blisko tych, którzy cierpią. (bp Jerzy Samiec)
Duchowny porównał wspólnotę kościołów chrześcijańskich do orkiestry symfonicznej, w której każda sekcja otrzymała swoje nuty i gra wspólnie pod batutą jednego dyrygenta. „My, zamiast słuchać dyrygenta, dyskutujemy o tym, która sekcja jest ważniejsza, która w ogóle nie powinna się w tej orkiestrze znaleźć.(…) Powinniśmy przyjąć za rzecz oczywistą, że każdy Kościół ma swoje miejsce i swoje zadania do wykonania, by utwór Chrystusa zabrzmiał całą pełnią, harmonią i pięknem. Podstawowy utwór, który mamy grać, to utwór miłości – Boga do człowieka i człowieka do Boga, którą wyrażamy poprzez miłość do ludzi” – powiedział.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5–9)”. We wszystkich świątyniach chrześcijańskich w Polsce prowadzone są w tym czasie modlitwy o jedność.
Galeria (7 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |