fot. pixabay.com

Abp Ryś: kiedy ucałowałeś swoją Biblię?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O to, czy żyją oni na co dzień Słowem Bożym, pytał abp Grzegorz Ryś. – Posiadasz w domu Biblię? Kiedy ostatni raz ją otwarłeś? Kiedy ostatnio twoje Biblia przemówiła do ciebie Słowem Boga? Kiedy ostatnio ucałowałeś swoją Biblię? – pytał metropolita łódzki.

Mszę św. z abp. Rysie koncelebrowali: bp Edward Dajczak, biskupi seniorzy Paweł Cieślik i Tadeusz Werno, biskupi pomocniczy Krzysztof Włodarczyk i Krzysztof Zadarko; z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej: bp Tadeusz Lityński oraz biskupi seniorzy: Stefan Regmunt i Paweł Socha; z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej: biskup pomocniczy Henryk Wejman. A także 60 księży z diecezji koszalińsko-kołorzeskiej.

Homilię do tysięcy pielgrzymów wygłosił abp Grzegorz Ryś. Wyjaśnił zebranym, że cudowna Pieta, której w diecezjalnym sanktuarium składają hołd, to odwzorowanie postaci młodej kobiety, dziewczyny, która zarówno na Golgocie, jak i 30 lat wcześniej w Nazarecie, otrzymała słowo od Boga. To słowo przeprowadza Ją przez trudny moment Golgoty, mówił arcybiskup.

– My widzimy krzyż jako szubienicę, a Jan widzi go jako kolebkę nowej ludzkości. My widzimy tam śmierć, a Jan widzi rodzące się życie. My widzimy Maryję, która płacze po śmierci Syna, a on widzi Maryję, która przeżywa bóle, ale są to bóle rodzenia. Ona rodzi Potomka, który miażdży zło. To jest godzina narodzin, nie godzina śmierci. Ona staje się nam Matką w porządku wiary, nową Ewą, która rodzi Potomka zapowiedzianego w raju – mówił arcybiskup.

Kaznodzieja wskazał, że Maryja pod krzyżem jest więc Matką słowa, Tą, która otwiera się na słowo i dzięki niemu jest w stanie zwycięsko przejść przez moment Golgoty. Pytał zebranych, jakie miejsce ma słowo Boże w ich życiu.

– Maryja, której serce przebija miecz, jest Matką słowa. Bo słowo jest jak miecz. Jest jednoznaczne, wymusza decyzję. Nie można wobec niego stać po środku. Czy słowo jest taką rzeczywistością w twoim życiu? Czy znasz to słowo? Masz je przeczytane? Masz je tak w sobie, żeby Jezus mógł je w momentach krytycznych wydobyć z twego serca? Posiadasz w domu Biblię? Kiedy ostatni raz ją otwarłeś? Kiedy ostatnio twoje Biblia przemówiła do ciebie słowem Boga? Kiedy ostatnio ucałowałeś swoją Biblię? – zakończył homilię arcybiskup.

Zobacz także
Wasze komentarze