Abp Ryś: myślmy o uchodźcach w kategoriach Jezusowych

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Skoro uważamy się za uczniów Jezusa Chrystusa, zacznijmy myśleć o uchodźcach w kategoriach Jezusowych – powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, inicjując debatę z młodzieżą z liceów w Łodzi, poświęconą tolerancji i otwartości na inne narodowości.

Kilkuset licealistów wzięło w środę udział w spotkaniu na Uniwersytecie Łódzkim, prezentującym działalność organizacji pozarządowych na rzecz uchodźców i cudzoziemców i połączone z debatą na temat tolerancji. Otworzył je film ze specjalnym wystąpieniem łódzkiego metropolity, który zachęcał do „rozpoznawania Jezusa w ludziach obcych, uchodźcach”. „Co trzeba czynić, zwłaszcza w Polsce, to porządkować myślenie i wpływać na myślenie. Obecnie nasz spór o przyjęcie uchodźców jest w dużej mierze sporem teoretycznym. Spieramy się o ludzi, którzy są dla nas jakąś abstrakcją; to problem, którego na co dzień nie zaznajemy. (…) Jeśli uważamy się za uczniów Jezusa Chrystusa, zacznijmy o tych ludziach myśleć w kategoriach Jezusowych” – podkreślił abp Ryś.

Jak dodał, potrzebne są spotkania i dyskusje „nawracające” sposób myślenia o problemie uchodźców; przypomniał też, że jednym z takich działań jest praktykowana w Kościele w październiku modlitwa za uchodźców, w czasie której wierni starają się pamiętać „zwłaszcza o tych, którzy stracili życie w drodze, gdzieś w falach Morza Śródziemnego”. „Rozmowa na temat uchodźców i imigrantów – także w Kościele – posługuje się argumentacją zaczerpniętą ze świata polityki. Tymczasem w narracji Kościoła rozstrzygające powinno być zdanie zapisane w Ewangelii wg św. Mateusza, (…) gdzie Jezus mówi <byłem przybyszem, a przyjęliście mnie>” – podkreślił abp Ryś. Wyjaśniając pełne znaczenie tego zdania, metropolita odwołał się do oryginalnego tekstu Ewangelii w języku greckim, gdzie słowo „ksenos” oznacza nie tylko przybysza, lecz także osobę obcą, natomiast przyjęcie rozumiane jest szerzej, nie tylko jako „otwarcie drzwi na moment”, ale jako „bycie razem i zaliczenie do wspólnoty”.

Fot. vimeo

Abp Ryś zachęcał również do wykształcenia w sobie „zdolności rozpoznania Jezusa w ludziach obcych, oczekujących pomocy”. Spotkanie na UŁ zostało zorganizowane przez ks. Arkadiusza Lechowskiego ze Stowarzyszenia Missio Quotidiana w ramach projektu „Tell the Good News” we współpracy z fundacją „Kolorowo”. „Naszym zadaniem jest przekazywanie dobrej nowiny, która ma wymiar nie tylko ewangeliczny, lecz rozumiana jest bardzo szeroko – chodzi przede wszystkim o postrzeganie świata pozytywnie. Często jesteśmy bombardowani złymi informacjami, a my chcemy pokazać, że nawet na te, które wiążą się z niepokojem, lękiem, można spojrzeć ze strony pozytywnej. Nie chcemy niczego nikomu narzucać, a raczej pokazywać inne aspekty rzeczywistości” – zaznaczył ks. Lechowski.

Pierwsze z cyklu spotkań poświęconych problemowi uchodźców zostało zaadresowane do licealistów. Organizatorzy postanowili pokazać m.in. jakim potencjałem – w ciągu wieków – byli emigranci, jaki wpływ wywarli na rozwój społeczeństw. „Mamy w polskiej kulturze dużo potencjału związanego z uchodźcami. Fryderyk Chopin, Zygmunt Krasiński, Józef Bem – to emigranci. Wiele wynalazków powstało właśnie na emigracji. A my skupiamy się tylko na tym, że pojawi się u nas terrorysta i wysadzi nam dom” – podkreśliła ambasadorka fundacji „Kolorowo” Joanna Wiernicka-Zawisza, prowadząca debatę. O roli komunikacji w postrzeganiu imigrantów mówiła językoznawca dr Monika Kopytowska. „W postrzeganiu przybyszów i osób różnych kulturowo bardzo ważny jest język – to, jak o nich mówimy i jaki obraz ich kultury tworzymy w naszych umysłach za pomocą użytych słów” – wyjaśniła. Jako przykład kontaktów międzykulturowych przedstawiono relacje studentów studiów międzynarodowych, którzy na co dzień stykają się z obcokrajowcami. Przewidziano także prezentacje dotyczące zagranicznej działalności Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas Polska i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. 

Abp Ryś: myślmy o uchodźcach w kategoriach Jezusowych
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze