Abp S. Szewczuk: „Dziś Pan Bóg nadal pisze historię wszystkich świętych narodu ukraińskiego”
Pan Bóg nadal pisze dziś historię naszych świętych – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk w kazaniu w 10 lipca – w Niedzielę Wszystkich Świętych Narodu Ukraińskiego. Sprawował on liturgię w greckokatolickim Ekumenicznym Domu Pomocy Społecznej, przeznaczonym dla osób starszych i niepełnosprawnych, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi w Prałkowcach koło Przemyśla. Wraz z nim koncelebrował ją bp David Motiuk z Edmonton w Kanadzie.
„Co jesteście gotowi poświęcić w imię swej wiary chrześcijańskiej? Zapytajcie siebie o to dzisiaj, jeśli chcecie wiedzieć, na ile głęboka jest wasza wiara” – zachęcił kaznodzieja. Komentując czytany podczas tej liturgii fragment Ewangelii, mówiący o postawie setnika, zauważył, że Jezus pokazuje nam tutaj jego wiarę jako wzorzec prawdziwej wiary, której nie znalazł On w całym Izraelu. Wiara wojskowego rzymskiego jest czymś szczególnym, jest bowiem zarówno wezwaniem, jak i zadaniem dla pewnej misji życiowej – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Podkreślił, że „setnik uczy nas dzisiaj, jak trzeba nie tylko powiedzieć Bogu, że wierzę, ale też wyrazić stałą gotowość pełnienia Jego woli”.
Kiedy działa słowo Boże?
„Jakże ważne jest dla nas, chrześcijan trzeciego tysiąclecia, zrozumieć, iż wiara chrześcijańska różni się od innych religii świata tym, że ma zadanie i misję, która udziela nam błogosławieństwa. Jest ona rękojmią tego, o czym Pan nas zapewnia, że Słowo, które kieruje do nas i Jego nakaz staje się rzeczywistością. słowo Boże działa wtedy, gdy uczeń Chrystusowy słucha Go i wciela w swoje życie” – tłumaczył mówca.
>>> Papież do synodu ukraińskiego Kościoła: łączę się z waszym cierpieniem
Przypomniawszy, że UKGK obchodzi dziś święto Wszystkich Świętych Narodu Ukraińskiego, zauważył, że obecne warunki Ukrainy „otwierają przed nami głębię wiary tych, których pamięć teraz obchodzimy, ponieważ każdy z nich zrozumiał i uświadamiał sobie, że bycie chrześcijaninem oznacza bycie gotowym do wypełnienia nakazu wiary nawet za cenę własnego życia”. Wyjaśnił, że „nasi święci są dla nas dziś nauczycielami i widzimy, że słowa wypowiedziane ponad dwa tysiące lat temu w Kafarnaum nad Jeziorem Galilejskim, są prawdą dla nas wszystkich także obecnie, a prawdę tę ukazali w historii wszyscy święci narodu ukraińskiego”.
Bohaterskie przykłady
I to widać dzisiaj na Ukrainie – tłumaczył dalej arcybiskup. Zwrócił uwagę na „bohaterskie przykłady ojców, matek, które kosztem własnego życia ratowali życie swoich dzieci, bohaterskie przykłady naszych żołnierzy”. Wskazał, że historia trwa „i dziś Pan Bóg nadal pisze dzieje wszystkich świętych naszego narodu”.
Kaznodzieja podziękował siostrom służebnicom z tej ekumenicznej placówki „za to, że z oddaniem wykonujecie nakazy swojej wiary w Boga, nakazy swego sumienia i służycie tym, których świat współczesny często odrzuca na ubocze, najbardziej potrzebującym, którzy sami sobie nie mogą pomóc”. Los tych ludzi u schyłku życia jest w rękach Bożych, a Bóg przekazał ich wam – zaznaczył zwierzchnik UKGK. Podziękował zakonnicom również za to, że znaleźli tu „swój dom moi bracia i siostry z Ukrainy”.
Nawiązując do faktu, że jest to obszar nadgraniczny, przypomniał, że według statystyki państwowej granicę polsko0ukraińską tu, koło Przemyśla, przekroczyło w ciągu niespełna 5 miesięcy półtora miliona [według źródeł polskich ponad 4,5 mln – KAI] osób z Ukrainy. „Każdy znalazł tu otwarte serce chrześcijan, którzy dobrze rozumieją, że bycie chrześcijaninem oznacza bycie gotowym do wykonania nakazu właśnie teraz, bo jutro może być już za późno” – stwierdził abp Szewczuk, polecając siostry modlitwie wszystkich świętych ukraińskich.
Módlcie się, aby zło się nie rozszerzało
„Prosimy naszych świętych: synowie i córki tego narodu, módlcie się dziś za nasz Kościół, za nasz naród, który spływa krwią. Módlcie się za państwo ukraińskie, które dziś swoja piersią osłania Europę przed wojną, niszczącą Ukrainę. Módlcie się, aby zło nie rozszerzało się, aby właśnie Ukraina swoją świętością, siłą, zdolnością w wierze do złożenia w ofierze nawet życia w imię prawdy Bożej i ratunku człowieka, była tarczą, która zasłoni cały świat przed apokaliptyczną bestią, która rozwiera paszczę na współczesnego człowieka. Wszyscy święci narodu ukraińskiego, módlcie się do Boga za nas, grzeszników” – zakończył swe kazanie zwierzchnik UKGK.
Po liturgii spotkał się on z Ukraińcami, którzy – uciekając przed wojną ze swego kraju – znaleźli w tym ośrodku ochronę i opiekę. „Zadziwiające są drogi Boże. Pan Bóg przywiódł mnie dziś z Kijowa do was po to, aby przekazać wam słowa wdzięczności i pozdrowienia z ziemi ukraińskiej, która dziś spływa krwią” – powiedział abp Szewczuk.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |