fot. Flickr

Przemyśl: abp Lackner podkreśla solidarność Austriaków z cierpiącą Ukrainą

O solidarności mieszkańców Austrii z ogarniętą wojną Ukrainą zapewnił przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii Franz Lackner. Przemawiając 11 lipca na forum obradującego w Przemyślu Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Salzburga po raz kolejny potępił rosyjski atak na Ukrainę i wyraził solidarność austriackiego Kościoła katolickiego z ofiarami wojny.

Abp Lackner wraz z bp. Wilhelmem Krautwaschlem z Grazu przybył dziś do Przemyśla, gdzie obradują biskupi ukraińscy. Jutro obaj austriaccy hierarchowie udadzą się dalej na Ukrainę.

„Kiedy w godzinach porannych 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, początkowo trudno było w to uwierzyć – przyznał abp Lackner w przemówieniu do uczestników Synodu. – Jednak szok szybko przerodził się w determinację wśród wielu ludzi, by nie pozostać bezczynnie. Przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii powiedział, że był świadkiem imponującej solidarności, która natychmiast ogarnęła wszystkie grupy ludności.

Przemyśl, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Skutki wojny

Tymczasem stało się boleśnie jasne, jak daleko idące są konsekwencje wojny. „Wielu ludzi musi uciekać; wielu innych nie może, muszą wytrwać bezbronni pod gradem bomb; załamują się też łańcuchy dostaw” – powiedział abp Lackner.

Podkreślił, że skutki tego szaleństwa nie oszczędzą nikogo na świecie. Nadchodzą kolejne napięcia i niedobory zasobów, które dotkną wiele innych dziedzin życia. Wszystko to prowadzi do niepokojącej niepewności w społeczeństwie, które już jest obciążone skutkami pandemii koronawirusa.

Abp Lackner nawiązał też do niedawnego oświadczenia z Mariazell, w którym episkopat jego kraju wezwał do dalszego udzielania pomocy i okazywania solidarności ze wszystkimi ludźmi cierpiącymi wskutek wojny na Ukrainie i z uchodźcami.

>>> Austria: delegacja episkopatu wyrusza z wizytą solidarności do Ukrainy

Łamanie praw człowieka

Biskupi podkreślili, że „są tam łamane najbardziej podstawowe prawa człowieka do życia i godności, a końca tych okrucieństw wciąż nie widać”. Przypomnieli, że nie wystarczy sama gotowość do pomocy , potrzebne są „perspektywy nadziei oparte na solidarności, która łączy nas wszystkich jako część jednej rodziny ludzkiej”. Dotyczy to także gotowości do świadomego przyjęcia niekorzystnych warunków wynikających z solidarności wolnego świata z Ukrainą.

Arcybiskup Salzburga podkreślił, że chodzi o „tworzenie nadziei na wielu płaszczyznach”. Zapewnił zgromadzonych Przemyślu biskupów ukraińskich, że „jako współchrześcijanie musimy troszczyć się o to, o to, by tę solidarność rozpalać wciąż na nowo, by była ona żywa”.

fot. Wikipedia commons

Solidarność z Ukrainą

„Zarówno my, biskupi, jak i wielu mieszkańców Austrii, cierpimy wraz z Wami, nosimy Was w swoich sercach, modlimy się za Was i jesteśmy po Waszej stronie!”, zacytował słowa z niedawnego oświadczenia episkopatu swego kraju.

„Nie mogę sobie wyobrazić cierpienia, jakiego doświadcza obecnie wasz naród i wasza ojczyzna. To przerażające obrazy i informacje docierają do nas codziennie. Jesteśmy wstrząśnięci, że jesteśmy świadkami tak okrutnego ekscesu, który plami i rani oblicze Chrystusa. Tym bardziej potrzebujemy modlitwy i interwencji Boga, aby móc położyć kres tej wojnie. Nasz Pan Jezus Chrystus jest Księciem Pokoju; tylko z Jego pomocą możliwy będzie prawdziwy, sprawiedliwy pokój”, powiedział abp Lackner.

Za wizytę solidarności podziękował przedstawicielom episkopatu Austrii zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że ta wizyta dodaje otuchy, podziękował też za różnoraką pomoc ze strony Austrii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze