Abp Skworc apeluje do pracodawców o zachowanie miejsc pracy
O zachowanie, w imię społecznej solidarności, miejsc pracy, a także o odparcie pokusy wykorzystania trudnej sytuacji do pogorszenia warunków pracy i płacy pracowników – zaapelował przed 1 maja do pracodawców metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Podkreślił, że ochrona najsłabszych i równomierne rozłożenie kosztów związanych z epidemią są dziś szczególnym wymogiem uczciwości, solidarności i miłości społecznej. W Kościele katolickim 1 maja przypada wspomnienie liturgiczne św. Józefa, patrona pracujących. Z kolei 3 maja obchodzona jest w nim uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (w tym roku z powodu niedzieli wielkanocnej liturgiczne obchody przeniesiono na 2 maja). W przededniu tych dni abp Skworc zwrócił się do wiernych archidiecezji katowickiej z prośbą o dalszą modlitwę w intencji ustąpienia niebezpieczeństwa związanego z pandemią COVID-19.
>>> Rada Stała KEP: niech piątek będzie dniem pokuty i postu w intencji zachowania miejsc pracy
– Wzywam do modlitwy za tych, którzy w tym czasie stracili życie, zdrowie, poczucie sensu i bezpieczeństwa, a nawet wiarę. Nasze wspólne i osobiste modlitwy zanośmy do Boga przez pośrednictwo Matki Bożej Piekarskiej – Lekarki, i św. Józefa, patrona pracujących. (abp Wiktor Skworc)
Zaznaczył, że choć początek maja kojarzony jest m.in. z wypoczynkiem i tzw. długim weekendem, to ze względu na epidemię tegoroczna majówka będzie inna. W tej sytuacji zaapelował do duchownych i świeckich archidiecezji, aby w pierwszy dzień maja – jednocześnie jest to pierwszy piątek miesiąca – podtrzymać jego pokutny charakter, m.in. powstrzymując się od spożycia mięsa.
>>> Abp Skworc: nastąpiło ożywienie tego, co nazywamy Kościołem domowym
Piątek – 1 maja roku 2020 – niech pozostanie dniem postu i modlitwy zarówno w intencji szybkiego ustania pandemii, jak i obfitego, nawadniającego daru deszczu. Polecajmy ponadto Bożej Opatrzności nasz naród, kraj i osoby, którym powierzono posługę rządzenia, abyśmy, kierując się zasadą wspólnego dobra, w zgodzie oraz w poczuciu odpowiedzialności za słowa i czyny budowali pomyślną codzienność i przyszłość naszej ojczyzny. (abp Wiktor Skworc)
W związku ze wspomnieniem św. Józefa poprosił też o modlitwę za tych, którym z powodu pandemii zagraża bezrobocie.
Prośmy o dary Ducha Świętego dla pracodawców, aby roztropnie korzystając z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowali miejsca pracy; aby mężnie odpierali pokusy wykorzystywania trudnej sytuacji do działań na niekorzyść pracowników co do warunków świadczenia pracy i płacy. (abp Wiktor Skworc)
– Módlmy się również za tych, którzy z powodu pandemii nie mogą wykonywać swojej pracy; wspierajmy wszystkich, których miejsca pracy są zagrożone – wezwał. – Ochrona ekonomicznie najsłabszych i sprawiedliwość, równomierne rozłożenie materialnych kosztów zmagania się ze skutkami epidemii są dzisiaj szczególnym wymogiem elementarnej uczciwości, solidarności i miłości społecznej oraz praktykowania uczynków miłosierdzia – skonkludował w wydanym przed 1 maja apelu abp Skworc.
>>> 3 maja na Jasnej Górze zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |