Abp Skworc: jedność Kościoła jest dziełem Ducha Świętego
W Niedzielę Słowa Bożego przypadającą w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. W homilii mówił, że jedność Kościoła jest dziełem Ducha Świętego.
Przypomniał, że hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa Ewangelii św. Jana: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”.
Działać mocą łaski
– To wezwanie nie jest zachętą do bierności, do jakiejś statycznej postawy z założonymi rękami – powiedział abp Skworc. Zwrócił uwagę, że „ewangeliczne ‘trwać’ to znaczy działać mocą Bożej łaski”. – Trzeba więc trwać – działać i codziennie słyszeć wezwanie z dzisiejszej Ewangelii: „Pójdźcie za Mną”, aby zachęcać słowem i postawą: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, bo to jedyna droga budowania jedności z Bogiem i bliźnimi w Duchu Świętym – spuentował.
>>>Katolicy wobec innych religii. Trudna miłość [MISYJNE DROGI]
Autentyczna droga ku jedności wiary – podkreślił abp Skworc – możliwa jest jedynie w mocy Ducha Świętego, bo to „On jest Duchem jedności w myśleniu, działaniu i modlitwie, On też budzi proroków ekumenizmu”. W tym kontekście metropolita katowicki przywołał fragment artykułu „Stan i perspektywy ekumenii” zmarłego niedawno ks. prof. Alfonsa Skowronka. Pochodzący z Piekar Śląskich ekumenista za kard. Walterem Kasperem stwierdził w nim, że „ekumenia jest przygodą Ducha Świętego” i że „jedności Kościoła nie można ‘robić’ ani organizować, bo jest ona darem Ducha Bożego”.
Jedność to wspólne zmaganie
Metropolita katowicki zaznaczył, że „ekumenizm jest szukaniem, dążeniem do jedności wiary i braterstwa siostrzanych Kościołów” (…), „jest częścią objawienia i należy do charakterystycznych cech Kościoła”. – Droga ku jedności jest wspólnym zmaganiem i szukaniem tego, co Jezus Chrystus objawił; tego, czego On chce, abyśmy wierzyli i doszli do zbawienia, czyli do Niego samego – powiedział hierarcha.
To pragnienie Chrystusa wyrażone w modlitwie arcykapłańskiej: „nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” – zdaniem metropolity katowickiego – „możemy uznać za akt założycielski ekumenizmu”.
>>>Franciszek do Polaków: módlcie się o jedność chrześcijan
Brak jedności nie jest wolą Jezusa
W homilii abp Skworc dwukrotnie przywołał nauczanie Soboru Watykańskiego II zawarte w dekrecie o ekumenizmie Unitatis redintegratio: „brak jedności jawnie sprzeciwia się woli Chrystusa, jest zgorszeniem dla świata, a przy tym szkodzi najświętszej sprawie przepowiadania Ewangelii wszelkiemu stworzeniu”. Jednocześnie przypomniał o znaczeniu chrztu, na mocy którego wszyscy chrześcijanie stają się dziećmi Bożymi i mają wspólnego Ojca. Potwierdza to raz jeszcze cytowany w homilii dokument soborowy, gdy mówi o niekatolickich ochrzczonych: „pomimo to usprawiedliwieni z wiary przez chrzest należą do Ciała Chrystusa, dlatego też zdobi ich należne im imię chrześcijańskie, a synowie Kościoła katolickiego słusznie ich uważają za braci w Panu”.
Wobec porażających i pogłębiających się podziałów w ludzkiej rodzinie, w naszym społeczeństwie, w rodzinach, a nawet w Kościele metropolita katowicki zaapelował o czytelne świadectwo jedności, bo „tylko chrześcijanie zjednoczeni mogą być światłem, punktem odniesienia, miastem położonym na górze (por. Mt 5,14), punktem orientacyjnym dla ludzkiej rodziny”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |