abp Wiktor Skworc

Abp Skworc: Kościół ma moralne prawo i obowiązek przypominać Boże przykazanie „Nie zabijaj”

– Kościół ma moralne prawo i obowiązek przypominać Boże przykazanie „Nie zabijaj” – powiedział metropolita katowicki w homilii podczas Mszy sprawowanej w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w archikatedrze Chrystusa Króla.

W homilii mówił, że wsłuchując się w opis sceny Zwiastowania Pańskiego trzeba też zauważyć postać św. Józefa należącego „do grona ludzi wiary, którzy oczekiwali objawienia się Mesjasza Pańskiego i spełnienia w Nim wszystkich proroctw Starego Przymierza”. To dzięki niemu – podkreślił abp Skworc – Jezus stał się obywatelem ziemi Izraela; on dał Mu zamieszkanie w Nazarecie, to Józef zajął się Jego utrzymaniem, wychowaniem, towarzyszył Mu w procesie wzrastania, troszcząc się o Jego wyżywienie i ubranie”.

Przywołał adhortację „Redemptoris custos” św. Jana Pawła II, w której papież z Polski podkreśla, że „dla Kościoła równie ważne jest wyznawanie wiary w dziewicze poczęcie Jezusa, jak i obrona małżeństwa Maryi z Józefem, ono bowiem stanowi prawną podstawę ojcostwa Józefa”.

>>> Dzięki modlitwie tej kobiety matka zrezygnowała z aborcji, a Weronika żyje

Abp Skworc wskazał na niepokojące tendencje deprecjonowania czy wręcz atakowania instytucji małżeństwa i rodziny zarówno na poziomie prawa naturalnego jak i w świetle objawionej przez Boga prawdy. Świętego Józefa prosił, „aby strzegł każdego małżeństwa uświęconego sakramentem, czyli obecnością Zbawiciela; by narzeczeni w ramach przedmałżeńskiej formacji przygotowywali się do podjęcia wielkodusznej decyzji bycia razem przez całe życie; by wewnętrznie przyjęli małżeńską przysięgę: „ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci” i byli jej wierni aż do końca”.

fot. pexels.com

Metropolita katowicki wskazał św. Józefa jako wzór ojcostwa, odpowiedzialności i męstwa: „jest patronem szczególnie na czasy trudne, dlatego, że wszystkie właściwie sceny ewangeliczne, w których bierze udział, dotyczą spraw trudnych”. – Święty Józef uczy konsekwentnego ojcostwa, niezależnie od trudności i okoliczności; uczy trwania przy Dziecku i Jego Matce; to znaczy uczy wierności słowu danemu Bogu i człowiekowi – mówił. – Kościół widzi w św. Józefie wzór męskiej pobożności i postawy, która objawia się najpierw w cnocie bojaźni Bożej, w posłuszeństwie Bogu, wreszcie w czułej, troskliwej miłości wobec Maryi i Jej Syna. To wystarczająca racja, że jest nauczycielem szacunku dla kobiety – małżonki i matki; i wzorem postawy przyjęcia każdego poczętego życia jako nienaruszalnej świętości. Przyzywamy Go więc w Dzień Świętości, który dziś obchodzimy i składamy deklaracje duchowej adopcji dziecka poczętego – kontynuował metropolita katowicki.

Zwrócił uwagę na opublikowany przez Katolicką Agencję Informacyjną raport „Kościół w Polsce”. Wskazał w nim na fragment odnoszący się do działalności charytatywnej Kościoła w Polsce, m.in. zakonów i zgromadzeń na rzecz małżeństwa, rodziny i dziecka. W sumie to aż ponad 500 różnych placówek. – Kościół w naszym kraju nie tylko w nauczaniu, teoretycznie staje na straży świętości życia i dlatego, ale nie tylko, ma moralne prawo i obowiązek przypominać boskie prawo; Boże przykazanie „Nie zabijaj” i mówić niezmiennie aborcji „nie wolno” – mówił metropolita katowicki.

Z uznaniem mówił o ogólnopolskiej kampanii promującej życie – plakaty przedstawiające nienarodzone dziecko, otulone pod sercem matki i mówiące do niej, do ojca, do nas wszystkich: „Jestem zależny; ufam Tobie”. – Niech to wołanie będzie słyszane przez wszystkich, którzy się urodzili i nie mają prawa odmawiać nienarodzonym prawa do życia – zaapelował. Dodał, że wszyscy „mają obowiązek przyjąć nowe życie jako dar i otoczyć je macierzyńską i ojcowską miłością, co odzwierciedla prymat miłości Boga, który obejmuje nas swoją miłością od poczęcia aż po wieczność”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze