fot. flickr.com/photos/episkopatnews

Abp Skworc: modlitwa o pokój nie powinna być jednorazową akcją

Wracajmy do modlitwy różańcowej o pokój. Modlitwa o pokój nie powinna być jednorazową akcją – powiedział w Radiu eM abp Wiktor Skworc, odwołując się do niedawnego dnia modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Przypomniał, że Matka Boża w swoich objawieniach łączyła modlitwę w tej intencji z różańcem.

Metropolita katowicki wezwał do nieustannej modlitwy o pojednanie narodów przypominając, że papież Franciszek prosił o modlitwę o pokój na granicy rosyjsko-ukraińskiej. – My możemy dodać z naszej perspektywy modlitwę o pokój na granicy polsko-białoruskiej, ale możemy się modlić o pokój na wszystkich granicach. Wszyscy to odczuwamy, że pokój jest zagrożony – dodał hierarcha. Zachęcał też do wspierania wszystkich ludzkich inicjatyw w staraniach o pokój.

>>> Abp Skworc: ks. Jan zginął za udzielanie pomocy prześladowanym i ubogim

Osoby konsekrowane

Metropolita katowicki wyraził wdzięczność wszystkim osobom życia konsekrowanego za posługę i modlitwę w archidiecezji katowickiej, a także za współtworzenie klimatu duchowego. – Szczególne Bóg zapłać kieruję pod adresem sióstr karmelitanek w Katowicach i wizytek w Rybniku – powiedział, podkreślając, że za Kościół na Śląsku modlą się także karmelitanki w Islandii, Norwegii czy Kazachstanie.

W środę, 2 lutego, w uroczystość Ofiarowania Pańskiego Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego. W archidiecezji katowickiej obecnie przebywa 928 osób konsekrowanych. Są to członkowie zakonów i zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń życia apostolskiego, instytutów świeckich, a także dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy.

Fot. unsplash

Komisja Majątkowa

Abp Skworc odniósł się też do uniewinnienia przez Sąd Okręgowy w Krakowie wszystkich dziewięciu członków Komisji Majątkowej. Byli oni oskarżeni m.in. o korupcję, fałszowanie dokumentów i możliwe działanie na szkodę Skarbu Państwa w sprawach dotyczących zwrotu nieruchomości Kościołowi. – Najgorsze jest to, że proces trwał 13 lat i w opinii Konferencji Episkopatu Polski miał podłoże polityczne. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, żeby sobie wyobrazić, co przeżywali oskarżeni i ich rodziny. Ta sprawa także pokazuje stan sądownictwa w Polsce – ocenił hierarcha.

Abp Wiktor Skworc zachęcił też wszystkich do udziału w rekolekcjach, podkreślając, że właśnie trwają rekolekcje dla duchownych pracowników katowickiej Kurii Metropolitalnej. – Przynajmniej raz w życiu warto przeżyć rekolekcje zamknięte – zaznaczył i zachęcił wiernych, aby zapoznali się z ofertą domów rekolekcyjnych w archidiecezji katowickiej – w Brennej, Kokoszycach, czy w powstającym domu w Piekarach Śląskich.

>>> Abp Skworc: celem Kościoła nie jest władza, ale służba. Czy jest wierny tej misji?

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze