Fot. flickr/episkopat news

Abp Skworc: celem Kościoła nie jest władza, ale służba. Czy jest wierny tej misji?

Kościół musi być miejscem szacunku dla każdego człowieka – mówił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył uroczystej Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego. W katedrze zgromadziła się społeczność akademicka: profesorowie, wykładowcy i studenci śląskich uczelni.

Metropolita katowicki w homilii nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii: o pewnym człowieku, który przybiegł, upadł na kolana i zdał Jezusowi pytanie „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. – Identyfikujemy się z tym człowiekiem i pytamy, co aktualnie – jednostkowo i wspólnotowo – mamy czynić – mówił.

>>> Abp Guzdek: nikogo na siłę nie zatrzymamy w Kościele, nikogo na siłę nie nawrócimy

Czy rzeczywiście Kościół służy?

Zaznaczał, że precyzyjna odpowiedź zostaje nam udzielona w dalszej części tekstu Ewangelii: „idź, sprzedaj wszystko co masz, i rozdaj ubogim. Potem przyjdź i chodź za mną”. Jak zauważył arcybiskup, rozmówca spochmurniał, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Abp Skworc wskazywał, że celem Kościoła nie jest poszerzanie doczesnej władzy czy wpływów, ale służba człowiekowi; wskazywanie na Chrystusa dla dobra człowieka. – Odczytując na nowo papieską homilię po blisko 33 latach należy postawić pytanie, czy Kościół jest wierny tej misji? Czy Kościół jako całość, czyli wspólnota wszystkich ochrzczonych, rzeczywiście wskazuje na Chrystusa? (…) Czy rzeczywiście Kościół służy? Czy służą polskie diecezje, parafie, parafie i klasztory? – pytał.

fot. EPA/BRAIS LORENZO

Musi być wiarygodny

Zwracał też uwagę, jak ważny jest szacunek dla człowieka, każdego człowieka. – Żyjemy w coraz bardziej podzielonym świecie, gdzie głębokie różnice poglądów politycznych i etycznych sprawiają często, że ludzie nie mogą już ze sobą rozmawiać. W tym podzielonym i skłóconym świecie Kościół jest posłany do każdego człowieka i z każdym człowiekiem chce rozmawiać, bo każdego człowieka dosięga miłujące spojrzenie Chrystusa – Zbawiciela – przekonywał.

>>> Co Polacy myślą o Kościele? CBOS przedstawił nowe badania

– Jedynie wiarygodny Kościół, wskazując na Chrystusa, może odpowiedzieć na każdy ludzki lęk, także na ten najpoważniejszy – lęk przed Bogiem i Chrystusem, na odmowę słuchania Ewangelii i rzeczywistość zamkniętych serc oraz erozję ponadczasowej nadziei – podkreślał, ukazując zmartwychwstałego Chrystusa jako remedium na ludzkie lęki: przed przyszłością, utratą sensu, chorobą, a ostatecznie śmiercią.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze