Fot. www.archidiecezjakatowicka.pl

Abp Skworc: postępować w sposób godny powołania, to postępować rozumnie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii z okazji 20. rocznicy beatyfikacji bł. ks. Emila Szramka oraz bł. ks. Józefa Czempiela – męczenników zamordowanych w czasie II wojny światowej. W homilii zauważył, że postępowanie w sposób godny powołania polega na postępowaniu w sposób rozumny.

Metropolita katowicki mówił, że „racją godności człowieka jest m.in. rozum i złączona z nim zdolność poznania siebie, świata stworzonego i Boga”. – Nasi błogosławieni realizowali swoje powołanie w sposób rozumny i mądry! – mówił.

– Dewizą ich życia mogłyby stać się słowa św. Pawła z listu do Filipian: „Wszystko uznaję za stratę ze względy na najwyższa wartość poznania Chrystusa Jezusa” (Flp 3,8). Sami dążyli do jak najgłębszego poznania Jezusa tak na drodze formacji intelektualnej, jak i duchowej; ostatecznie na drodze krzyżowej – powiedział abp Skworc.

Zauważył również, że wspominani błogosławieni wołają o naszą świętość. – Niech to wołanie zapisze się w pamięci, w sercu każdego z nas i niech znajduje swój wyraz w świadectwie codziennego życia – apelował metropolita katowicki.

Abp Skworc przypomniał, że ks. Emil Szramek razem z biskupami Hlondem i Lisieckim budował struktury diecezji katowickiej i duszpasterzował w tutejszej parafii. Promował sztukę i kulturę, jako miłośnik książki wraz z innymi inicjował powstanie Biblioteki Śląskiej.

– Ks. Józefa Czempiela – również współpracownika tych samych biskupów – można scharakteryzować syntetycznie i zwięźle: duszpasterz i społecznik! I tych dwóch jego charyzmatów doświadczyła robotnicza parafia Wniebowzięcia NMP w Wielkich Hajdukach (Chorzów Batory), gdzie inspirowany Katolicką Nauką Społeczną otaczał roztropną opieką bezrobotnych i kierował ruchem abstynenckim w całej diecezji – zauważył hierarcha.

Przypomniał również w kontekście obchodów 100-lecia I powstania śląskiego, że bł. ks. Czempiel był autorem książki o prawie do języka ojczystego w świetle chrześcijaństwa, która ukazała się drukiem w okresie plebiscytowym.

Ks. Emil Szramek oraz ks. Józef Czempiel zostali beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II w Warszawie podczas VII pielgrzymki do Ojczyzny, 13 czerwca 1999. W sumie papież ogłosił wówczas 108 błogosławionych męczenników zamordowanych podczas II wojny światowej. Obaj kapłani czynnie działali na terenie ówczesnej diecezji katowickiej tworząc jej struktury zarówno administracyjne, jak i duszpasterskie.

Zobacz także
Wasze komentarze