fot. Waldemar Deska, PAP

Abp Skworc: wybór prymatu Boga – fundamentem bezpieczeństwa państwa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Wybór prymatu Boga jest fundamentem bezpieczeństwa państwa – powiedział abp Wiktor Skworc do uczestników mszy św. sprawowanej w katowickiej katedrze z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej oraz w intencji pomordowanych policjantów II RP.

Metropolita katowicki wskazywał, że prymat Boga zapewnia ład moralny oraz społeczny w państwie.  – Chrześcijańskie doświadczenie wieków zostało przekute w zasadę, że jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym – powiedział.

Abp Skworc przywołał rotę przysięgi policjantów, która na początku i na końcu odwołuje się do Boga. – Jest on Alfą i Omegą, pierwszą i ostatnią literą alfabetu policyjnej przysięgi i etosu policjanta – mówił. – Tak właśnie służbę państwowej policji i policjantów postrzegali założyciele tej zasłużonej dla ojczyzny policyjnej formacji – dodał metropolita katowicki.

>>Abp Skworc: postępować w sposób godny powołania, to postępować rozumnie

Zauważył, że składana przez służby mundurowe przysięga została poddana dramatycznej próbie we wrześniu 1939. – Niejednokrotnie policjanci podjęli zbrojny opór przeciwko agresorom będąc pierwszymi ofiarami walk – zaznaczył hierarcha, przytaczając informacje mówiące o 3 tys. ofiar wśród policjantów oraz blisko 12 tys. osób, które dostały się do niewoli sowieckiej.

Abp Skworc odniósł się również do sobotniego święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Podkreślił, że Polacy powinni zebrać się pod krzyżem, który dzięki śmierci Jezusa Chrystusa zyskał zupełnie inny wymiar. – Świat się zmienia, lecz krzyż mocno stoi. Łączy doczesne z wiecznym, kieruje wzrok ku górze, podnosi i każe podnosić innych. Uczy kochać i przebaczać. Bóg zapłać poległym policjantom za lekcję miłości krzyża – znaku zbawienia – dodał metropolita katowicki.

Po mszy św. jej uczestnicy udali się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie znajduje się jedyny w Polsce Grób Nieznanego Policjanta.

Corocznie, na początku września, w katowickiej katedrze ma miejsce Eucharystia podczas której policjanci modlą się, wspominając poległych podczas służby, jak również prosząc o błogosławieństwo dla podejmowanych działań.

Zobacz także
Wasze komentarze