Abp Stanisław Gądecki: chrześcijańskie dziedzictwo aż do dziś kształtuje nasze losy
„Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, ale jest, bo decyzja naszego pierwszego historycznego władcy zdecydowała o całej późniejszej przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo aż do dziś kształtuje nasze losy i każdego z nas, Polaków” – mówił dziś w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 1058. rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę.
W homilii przypomniał, że 14 kwietnia obchodzimy kolejną rocznicę chrztu Polski. „Tego dnia, kierując się osobistą wiarą, katechumen Mieszko I przyjął w 966 roku chrzest. Książę Polan podjął najważniejszą decyzję dla całych dziejów Polski, wprowadzając swoich poddanych w świat kultury łacińskiej i wspólnotę ludów chrześcijańskich” – zaznaczył abp Gądecki.
Podkreślił, że data chrztu Polski jest datą przełomową. Wskazał, że Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie.
„Chrzest Mieszka odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku i to właśnie wtedy narodziła się Polska, narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego sposobu życia, narodziła się dla świata, wychodząc z epoki prehistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy, narodziła się dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna. Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość” – stwierdził abp Gądecki.
Metropolita poznański zwrócił uwagę, że dopełnieniem przyjęcia chrztu było oddanie przez Mieszka I, na mocy dokumentu Dagome iudex z 992 r., swego państwa pod opiekę papiestwa. „Dokument okazał się trwały jako drogowskaz polityki władców Polski wobec potęgi i ambicji dominacji ze strony zachodniego sąsiada. Polska oddała się w opiekę autorytetu w łacińskiej Europie, jakim była Stolica święta. Od początku Kościół na ziemi piastowskiej i całej, polskiej związał się z Rzymem, nie tylko jako stolicą Piotra, ale i ośrodkiem kultury. Stąd kultura polska posiada znamiona zachodnioeuropejskie” – zaznaczył ks. arcybiskup. Zauważył, że „każde pokolenie jest zapraszane do przyswojenia sobie tradycji, wartości, jakie zostały mu przekazane, tak by otrzymany dar zaowocował na nowo w jego epoce i w nowych okolicznościach”.
Metropolita poznański przekonywał, że „potrzebujemy kroczenia odnowioną drogą w świetle Chrystusa. Jesteśmy zachęcani do obrony życia ludzkiego, rodziny, do kształtowania sprawiedliwości społecznej według Ewangelii, do zabiegania w codziennym życiu o autentyczną wolność”.
Przypomniał, że w związku z toczącą się debatą nad polskim ustawodawstwem ograniczającym prawo do życia dzieci nienarodzonych, przewodniczący abp Tadeusz Wojda KEP zachęca dzisiaj do modlitwy w tej intencji.
„Jeśli nie zaangażujemy się całym sercem w tę sprawę, to istnieje niebezpieczeństwo, że Polacy, którzy w obliczu ogromnych tragedii dawali świadectwo odwagi i wierności Chrystusowi, w chwili mniej dramatycznej osłabią swoją radość z przynależności do owczarni Chrystusa” – stwierdził abp Gądecki.
Na koniec Mszy św. wierni odmówili modlitwę o obronę życia ludzkiego, napisaną przez św. Jana Pawła II.
Abp Gądecki zaapelował też o liczny udział w Marszu dla życia, który odbędzie się w Poznaniu 26 maja br.
Za datę chrztu Mieszka I przyjmuje się dzień 14 kwietnia 966 r. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem ceremonie takie odbywały się w Wielką Sobotę. Miejsce nie zostało jak dotąd ustalone. Historycy wymieniają Gniezno, Poznań, a także takie miasta jak np. Ratyzbonę lub Kolonię. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. W zgodnej opinii historyków bez tego aktu Polski jako suwerennego organizmu państwowego nie dałoby się utrzymać.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |