abp Stanisław Gądecki, fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Abp Stanisław Gądecki: kapłani winni być wolni od żądzy władzy, dalecy od pychy

Kapłani winni być wolni od żądzy władzy, pozbawieni chełpliwości, dalecy od pychy. Każdy biskup stara się być budowniczym mostu między Bogiem a ludźmi – mówił w sobotniej homilii abp Stanisław Gądecki, który obchodzi 22. rocznicę swojego ingresu do archikatedry poznańskiej.

W czasie mszy św. odprawionej w 22. rocznicę ingresu do katedry poznańskiej metropolita prowadził rozważania dotyczące m.in. więzi łączących duszpasterzy ze świeckimi wiernymi oraz pięciu poziomów władzy pasterskiej w Kościele. „To nie człowiek, w pierwszym rzędzie, ale to Pan Bóg strzeże i troszczy się o swoje stado” – zaznaczył.

>>> Pachnieć owcami. Misyjni pasterze [MISYJNE DROGI]

Prawdziwy pasterz

Przywołując słowa Jezusa hierarcha wskazał, że „prawdziwy pasterz”: zna swoje owce, jednoczy je i daje swoje życie za owce. „Aby wypełnić dobrze to zadanie kapłani winni być wolni od żądzy władzy, pozbawieni chełpliwości, dalecy od pychy, niedający się unieść pochlebstwem, ani zaślepić darami, nie unosić się gniewem, być wielkodusznymi, łagodnymi, a zwłaszcza pokornymi, wypróbowanymi i cierpliwymi, troskliwymi i miłującymi duszę” – wyliczył abp Gądecki.

„Każdy, kto głębiej przemyśli rolę duszpasterza pośród ludu Bożego ten dostrzeże, jak bardzo to zadanie przerasta ludzkie siły. Ten uczyni wszystko, by współpracować z nim dla dobra chrystusowego Kościoła” – powiedział duchowny.

Abp Gądecki mówił także, że „każdy biskup stara się być budowniczym mostu między Bogiem a ludźmi”.

„On przekazuje ludowi, nie swoje, ale boże błogosławieństwo. Napomina niewdzięcznych, którzy zapominają o bożym miłosierdziu. Przypomina zatwardziałym nieuchronność bożej sprawiedliwości. Stara się uśmierzyć zagniewanie Boga na jednych i drugich odwołując się do ludzkiej słabości, lub do wielkości bożego zmiłowania” – powiedział.

Jak dodał, w obowiązkach pasterskich biskupa uczestniczą kapłani, którzy muszą znać warunki życia wiernych i wiedzieć o ich problemach czy słabościach. „Ta wiedza jest potrzebna, aby duszpasterz mógł skutecznie troszczyć się o prawdziwe dobro owiec, tak doczesne jak i wieczne” – powiedział hierarcha.

„Warunkiem owocnego wypełniania przez kapłana jego misji duszpasterskiej jest miłość, jaką darzą go wierni. To właśnie ma na uwadze Chrystus, gdy podkreśla, że nie tylko On zna swoje owce, ale i one go znają. Wierni winni znać swego duszpasterza. Winni uczestniczyć w jego pasterskich troskach i radościach” – zaznaczył arcybiskup.

Abp Gądecki urodził się w 1949 roku. Święcenia biskupie otrzymał w 1992 r. Od 2002 r. jest metropolitą poznańskim. W 2002 r. został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W latach 2006-2016 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP, a w latach 2009-2014 był członkiem Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. W 2004 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i pełnił tę funkcję przed dwie kadencje do 2014 r. 12 marca 2014 r. został wybrany na przewodniczącego KEP, na pierwszą kadencję, a w marcu 2019 roku – na drugą. Funkcję przewodniczącego pełnił do 14 marca 2024 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze