Abp Szewczuk, fot. BP KEP/flickr/EpiskopatNews

Abp Światosław Szewczuk: nie ma prawdziwego pokoju bez Boga

„Módlmy się o pokój, który zawsze jest silniejszy od każdej wojny. Pokój przyjdzie do nas z przywróconej jedności człowieka z Bogiem w osobie naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa – zaznaczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w swoim codziennym przemówieniu wojskowym w 301. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zwrócił uwagę, że w obwodach ługańskim i donieckim istnieje tzw. „łuk ognia”, który zaczyna się od Świętowa w obwodzie ługańskim i ciągnie się do Bachmuta, Awdijiwki, Sołedaru w obwodzie donieckim. Zagrożenie atakami rakietowymi utrzymuje się na całej Ukrainie, ale najbardziej cierpią frontowe miasta i wsie. „Wczoraj wróg ostrzelał Wuhłedar i Torećkie w obwodzie donieckim, są zabici i ranni, ciężkie zniszczenia infrastruktury. Jednak w okolicach Swatowa i Kreminna ukraińscy wojownicy przechodzą do ofensywy, wyzwalając krok po kroku naszą ziemię” – podkreślił abp Szewczuk.

>>> Ukraina: Boże Narodzenie w cieniu dramatu wojny

Ludzie szukają pokoju

Podzielił się refleksją, o czym marzy ukraińska młodzież, do czego dąży, o co walczy. „Przede wszystkim uwagę przykuwa pragnienie naszych dziewcząt i chłopców, by żyć w wolności od przemocy. Wśród wojny, która jest apogeum przemocy, poniżania życia ludzkiego, odmawiania prawa do życia, nasza młodzież dąży do pokoju. Prawdziwy pokój, który jest wolnością od przemocy” – zaznaczył zwierzchnik UKGK.

fot. EPA/Andrii Yermak

Przypomniał, że pokój jest nieodłącznym znakiem Boga. „Ale jest to również zadanie dla ludzi. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, oczekujemy tego, którego prorok Izajasz nazwał Księciem Pokoju. Każdy, kto próbuje osiągnąć pokój bez Boga, zapomina, że nie żyjemy już w raju. Jesteśmy grzesznikami. Nie ma prawdziwego pokoju bez Boga. Brak pokoju na ziemi jest znakiem, że jedność między Bogiem a ludźmi została zerwana” – powiedział abp Szewczuk.

Zwrócił uwagę, że ludzie szukają pokoju, który utracili z powodu grzechu. „Trzeba uczciwie powiedzieć, że dążąc do pokoju, ludzkość po cichu dąży do Boga. Dążąc do życia w wolności od przemocy, nasza młodzież szuka bliskości Boga” – zaznaczył arcybiskup. Na zakończenie wezwał wszystkich w Ukrainie, w kontekście Kościoła powszechnego, aby „pomogli młodzieży zrealizować jej marzenie, budować pokój w wolności od przemocy we wszystkich jej przejawach”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze