Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO Dostawca: PAP/EPA.

Abp Światosław Szewczuk: w czasie bólu i strachu nasz Kościół przekazuje Ukrainie Chrystusa

„Nasza Ojczyzna Ukraina przeżywa dziś tyle bólu i strachu. Ale nasz Kościół, wspólnota uczniów Zmartwychwstałego Zbawiciela, przekazuje współczesnej Ukrainie nie tylko orędzie o Zmartwychwstaniu Chrystusa, ale także Zmartwychwstałego i zaprasza wszystkich do przeżycia tej radości, która dzisiaj odbija się echem wśród nas” – mówił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas kazania w Patriarchalnej Katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie w Niedzielę Apostoła Tomasza.

„Dziś, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, słyszymy bardzo głębokie i mocne wezwanie skierowane do każdego z nas, które słychać od pierwszych chwil spotkania uczniów z Chrystusem. Jest to wezwanie, by zobaczyć, dotknąć i spotkać wśród nas zmartwychwstałego Zbawiciela. Co więcej, by doświadczyć przemiany naszych lęków w głęboką, prawdziwie wielkanocną radość” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Nawiązując do dzisiejszego fragmentu Ewangelii arcybiskup pytał, czego zabrakło apostołowi Tomaszowi, aby móc wykrzyknąć do zmartwychwstałego Zbawiciela: „Pan mój i Bóg mój!”. Zaznaczył, że „Tomaszowi nie wystarczyło usłyszeć o zmartwychwstałym Chrystusie, potrzebował osobistego doświadczenia, spotkania ze zmartwychwstałym Chrystusem w głębi swojego strachu i zamkniętych drzwi”.

>>> Ukraina: wierni odwiedzają groby, wspominając też żołnierzy poległych w wojnie

Abp Szewczuk wyjaśnił, że przez to spotkanie ze Zmartwychwstałym Tomasz jakby odrodził się do swojej misji apostolskiej. „Treścią całego kazania apostołów było to, że widzieli Zmartwychwstałego, dotykali Go, jedli z Nim i głosili Go narodom” – podkreślił.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Zwierzchnik UKGK zwrócił uwagę wiernych na słowa Chrystusa: „Pokój wam!”. Przypomniał, że te same słowa: „Pokój wszystkim!” – duchowny kieruje do wiernych podczas każdej Boskiej Liturgii. Wyjaśnił też znaczenie błogosławieństwa udzielanego przez kapłana lub biskupa na prośbę wiernych. „Przez to prosicie o samo tchnienie zmartwychwstałego Zbawiciela. To błogosławieństwo dwiema rękami, które otrzymujecie podczas Boskiej Liturgii, jest właśnie momentem przeniesienia ducha Zmartwychwstałego na każdego z was osobiście dzisiaj, ponad dwa tysiące lat po tym, jak stało się to tam, za zamkniętymi drzwiami, w Jerozolimie” – powiedział arcybiskup.

Podkreślił, że dla współczesnego człowieka, podobnie jak dla apostoła Tomasza, nie wystarczy usłyszeć o Zmartwychwstałym, ale trzeba Go spotkać.

„Treścią tradycji kościelnej jest nie tylko przekazywanie wiadomości, informacji o Chrystusie, ale przekazywanie samego Chrystusa Zmartwychwstałego. Dlatego za każdym razem, gdy uczestniczysz w Boskiej Liturgii, nie tylko słyszysz o Jezusie, ale przyjmujesz Go żywego w świętym sakramencie Eucharystii. Pokój, za którym wszyscy tęsknimy, to nic innego jak pełnia życia i doskonałość, ostateczny cel, do którego człowiek dąży przez całe swoje życie. Zmartwychwstały Chrystus jest celem, dla którego zostaliśmy stworzeni jako ludzie i powołani do tego życia – powiedział abp Szewczuk.

>>> Abp Światosław Szewczuk: wzajemna miłość Polaków i Ukraińców może pomóc uleczyć rany

Wyjaśnił też symbolikę artosu [chleb pszeniczny, na którym widnieje wizerunek Chrystusa zmartwychwstałego – KAI], który jest dziś dzielony w kościołach. „Dzisiaj połamaliśmy ten chleb wielkanocny, który symbolizuje ciało zmartwychwstałego Zbawiciela, i każdy z was otrzyma jego kawałek do rąk. Jakby po to, byśmy doświadczyli podobnego zaproszenia, Chrystus mówi do Tomasza: „Połóż tu swój palec i patrz na moje ręce. I wyciągnij swoją rękę i włóż ją w mój bok. I nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!” – powiedział arcybiskup.

Na zakończenie zwierzchnik UKGK wezwał: „Prosimy dziś, Panie, przyjdź do nas! Tchnij na nas swojego ducha Zmartwychwstałego. Ogłoś nam swój pokój! Daj nam możliwość ożywienia się Twoją Ewangelią pokoju, o której wiele słyszeliśmy, ale jeszcze bardziej potrzebujemy! Jezu, przyjdź do nas dzisiaj! Napełnij nas swoim duchem i swoją mocą, abyśmy w tym okresie wielkanocnym mogli śpiewać Ci razem z Twoim apostołem, z Twoimi uczniami, z niebem i ziemią: Pan mój i Bóg mój”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze