Obrazek poglądowy/Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Abp Szewczuk do Europejczyków: odczuwamy Waszą modlitwę

Rosjanie nie przestają atakować cywilnych obiektów w Ukrainie. Ubiegłej doby szczególnie mocno zbombardowali Mikołajów, gdzie wiele osób zginęło. Agresorzy uderzają w podstawową infrastrukturę lokalnych miast. „To oznacza, że przed chłodną porą roku starają się zrobić wszystko, aby Ukraińcy cierpieli jak najwięcej – i to szczególnie ludność cywilna” – wskazał w środę 14 września 2022 r. w codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk.

W swoim wystąpieniu odniósł się do Dnia Modlitwy o Pokój w Ukrainie zorganizowanego z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w przypadające 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego hasło brzmiało: „Na kolanach przed Eucharystią wołając o pokój”. W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego CCEE abp. Gintarasa Grušasa, w każdym katolickim kościele w Europie została odprawiona msza św. z adoracją Najświętszego Sakramentu bądź nabożeństwo w innej formie.

>>> Szefowa Komisji Europejskiej jest w Kijowie

abp Światosław Szewczuk, fot. YouTube/misyjne.pl

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest środa, 14 września 2022 roku. Na Ukrainie mija już 203 dzień świętokradczej, krwawej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko narodowi ukraińskiemu.

Po raz kolejny wczorajszy dzień i miniona noc były dla Ukrainy i jej mieszkańców piekielne, niespokojne i straszne. Ciężkie walki toczą się na całej linii frontu, wróg nieustannie atakuje region doniecki, systematycznie niszcząc infrastrukturę krytyczną w naszych miastach. Usiłuje zniszczyć wszystkie systemy ciepła, elektryczności i innych dostaw niezbędnych do życia w mieście. Oznacza to, że przed sezonem zimowym nieprzyjaciel chce zrobić wszystko, aby przynieść cierpienie i jak najbardziej udręczyć Ukraińców, w szczególności ludność cywilną.

Według informacji, które otrzymaliśmy dziś rano, wczoraj nieprzyjaciel przeprowadził 3 ataki rakietowe, 58 nalotów i niezliczoną ilość ataków artyleryjskich.

Miasta na południu naszej Ojczyzny, w obwodach chersońskim, zaporoskim i dniepropietrowskim, zostały wczoraj szczególnie mocno dotknięte przez rosyjskie bombardowania. Jednak największy cios minionej nocy zadali Rosjanie w Mikołajewie. I, niestety, jest wielu zabitych i rannych.

Ale dziś mimo wszystko potwierdzamy, że Ukraina stawia opór! Ukraina walczy! Ukraina się modli!

fot. EPA/FILIP SINGER

Dziś, zgodnie z kalendarzem kościelnym, Kościoły tradycji bizantyjskiej Ukrainy, prawosławni i my, grekokatolicy, rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Dziś jest dzień zwany „proklamowaniem”. W tym dniu czcimy naszego Boga jako Boga Stwórcę. W tym dniu wysławiamy naszego Pana jako Stwórcę i Budowniczego rodzaju ludzkiego oraz Dawcę łaski duchowej. W tym dniu kontemplujemy i w sposób szczególny dziękujemy Panu Bogu za Jego mądrość, Jego opatrzność dla świata. W tym dniu szczególnie widzimy, czujemy, doświadczamy tego, że cały wszechświat nie istnieje za przyczyną jakiegoś ślepego wypadku, a historia świata nie jest chaotycznym nagromadzeniem zdarzeń, faktów czy momentów historycznych. Pan Bóg czuwa nad światem w swojej opatrzności. Jest Bogiem opatrznościowym, czyli takim, który nie tylko stworzył świat w swojej mądrości, ale prowadzi świat do jego logicznego rozwoju i ukoronowania. Do logicznego wniosku. A pełnią tego ruchu ku doskonałości i ku mądrości całego wszechświata jest nasz Pan Bóg Jezus Chrystus, w którym wcieliła się pełnia Bożej Mądrości. W niej, jak w Słowie Bożym, spoczywa cała boska pełnia, jak uczy nas Apostoł Paweł.

W ten Dzień Stwórcy kończymy nasze rozważania nad Społecznym Przewodnikiem Wierzącego. Właśnie 10 przykazanie, czyli 10 punkt tego Przewodnika, mówi do nas o nadziei. „Żyję w nadziei, którą daje mi Bóg, próby znoszę z odwagą i cierpliwością, staram się przybliżyć Królestwo Boże przez moje dobre uczynki”. Słowa te brzmią szczególnie w Dzień Boga Stwórcy, dzień, w którym czcimy Boży plan dla świata i dla nas. Bo nadzieję, w której żyjemy, daje nam sam Bóg!

Psalmista mówi: „Nie pokładajcie ufności w książętach ani w człowieku, u którego nie ma wybawienia” (Ps 146, 3). Właśnie dlatego, że mamy nadzieję, możemy z odwagą i cierpliwością znosić próby. Kontemplujemy Bożą opatrzność nawet w strasznych i bolesnych chwilach próby, które spotykają każdego człowieka. Ten plan Boży staramy się realizować w naszym życiu, ucząc się mądrego zachowania także pośród bezsensu wojny i przybliżając Królestwo Boże dobrymi uczynkami. A triumfem Bożej opatrzności, Jego mądrości, jest pokój. Pokój jako przestrzeń harmonii. Jako przestrzeń pełni życia. Przestrzeń dla spełnienia nadziei, którą daje nam Bóg.

Bardzo często jesteśmy pytani: „Czy macie nadzieję tam, na Ukrainie?”. A my odpowiadamy: „Tak, mamy!”. Mamy nadzieję, bo daje ją nam Bóg, a nie człowiek. Jesteśmy ludźmi wiary i w wierze zyskujemy nadzieję i idziemy naprzód. Znosimy nasze trudności z odwagą i cierpliwością, a ta nadzieja prowadzi nas do zwycięstwa nad rosyjskim agresorem, do zwycięstwa nie tylko w wojnie, ale i nad wojną. Do zwycięstwa, którego ukoronowaniem będzie pokój w naszej Ojczyźnie.

Dziś jest szczególny dzień dla katolickich chrześcijan w Europie, dzień, w którym wierząca Europa klęka przed Najświętszym Ciałem i Krwią naszego Zbawiciela i modli się za Ukrainę. Dziś dzień czuwania i modlitwy przed Tajemnicą Ciała i Krwi w intencji pokoju na Ukrainie. Chrześcijanie żyjący według kalendarza gregoriańskiego obchodzą dziś święto Podwyższenie Najczystszego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. To właśnie w ukrzyżowanym Zbawicielu Europa i wierzący świat widzą dziś ukrzyżowaną Ukrainę.

fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Ojciec Święty, papież Franciszek, któremu towarzyszymy w modlitwie w Kazachstanie, zaprasza dziś wierzących chrześcijan, by widzieli rany ukrzyżowanego Zbawiciela właśnie w ranach Ukrainy. Proszę dziś wszystkich synów i córki naszego Kościoła na Ukrainie i na obczyźnie, zwłaszcza w Europie, aby przyłączyli się do tej ekumenicznej modlitwy wierzących uczniów naszego Zbawiciela o pokój na Ukrainie.

Chcę podziękować katolickim biskupom Europy, którzy zainicjowali tę modlitwę. My nie tylko wierzymy – my mamy nadzieję, my odczuwamy siłę waszej modlitwy, która zatrzymuje wojnę i stanowi źródło naszego optymizmu, źródło nadziei na to, że wspólnie razem zwyciężymy nad złem a pokój pobłogosławi naszą Ojczyznę.

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze