Abp Szewczuk: okupanci systematycznie niszczą ukraiński system edukacji
„Boże, błogosław naszych żołnierzy na froncie! Boże, poślij swojego Archanioła Michała z wojskiem niebieskim, aby zło zostało pokonane na polu walki! Boże, daj Ukrainie zwycięstwo! Boże, udziel Ukrainie Twego sprawiedliwego, niebiańskiego pokoju!” – wezwał arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk 6 grudnia w swoim codziennym przemówieniu w 286. dniu wojny Rosji z Ukrainą.
Dzień wczorajszy przejdzie do historii jako dzień ósmego zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę, jako dzień kolejnej zbrodni przeciwko ludzkości na wielką skalę, zbrodni wojennej, która miała miejsce właśnie w dniu podpisania tzw. Memorandum Budapesztańskiego, które przenosiło Ukrainę do państwa wolnego od broni jądrowej, bo nasza ojczyzna wyrzekła się broni jądrowej, i zgodnie z którym takie państwa jak Stany Zjednoczone Ameryki, Wielka Brytania i Rosja gwarantowały bezpieczeństwo naszego kraju. A teraz kraj, który gwarantował nam bezpieczeństwo, po raz kolejny popełnił na oczach całego świata ogromną zbrodnię wojenną. W ciągu zaledwie kilku godzin wystrzelono na Ukrainę siedemdziesiąt rakiet. Uszkodzona została infrastruktura krytyczna w obwodach kijowskim, winnickim, a zwłaszcza odeskim. Także i dziś występują na Ukrainie poważne przerwy w dostawie prądu. Miliony ludzi pozostały bez światła i ciepła.
>>> Ukraina: siostra zakonna pomaga odbudować domy i nadzieję
Mimo zbrodniczości, cynizmu rosyjskiego agresora i tego, że Ukraina dziś musi pokonywać te krytyczne trudności w czasie zimy, możemy powiedzieć: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli! Dziękujemy Panu Bogu i Siłom Zbrojnym Ukrainy, że dziś rano żyjemy, że możemy głosić słowa Chrystusowej prawdy i mówić prawdę o Ukrainie i świecie.
Wychowanie dzieci
Kontynuujemy nasze rozważania o tym, jak możemy dbać o nasze dzieci i ich edukację, także tak dramatycznych okolicznościach chłodu i zimy. Kilka dni temu mówiliśmy o tym, że dla holistycznej edukacji naszych dzieci ważny jest pewien model edukacyjny, który stanowi podstawę programu szkolnego, a w szczególności polityki edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Ukrainy. Bo wszyscy rozumieją, że szkoła w dzisiejszych czasach powinna nie tylko przekazywać informacje i wiedzę, ale także wychowywać człowieka. W zależności o tego, jakie wyobrażenia o człowieku istnieją w danym społeczeństwie, to tego typu edukacja prowadzona jest w szkołach.
Dziś chciałabym porozmawiać z Wami o szkole katolickiej. Katolicki system edukacji, obejmujący wszystkie szczeble wychowania dziecka: przedszkole, katolickie gimnazjum i katolicki uniwersytet, jest ciągłym procesem kształcenia człowieka. Przede wszystkim chciałbym zauważyć, że szkoła katolicka nie jest szkołą wyznaniową. Jest to szkoła nie tylko dla katolików. Jest to szkoła, która daje najlepsze wykształcenie na świecie. Dlatego słowo „katolicki” wskazuje tu przede wszystkim na jakość kształcenia, a także na integralność edukacji i wychowania.
Wiemy, że Pismo Święte daje nam pełny obraz osoby jako świątyni Ducha Świętego, który żyje cieleśnie w osobie (Duch Święty czyni nasze ciało swoją świątynią). To holistyczne spojrzenie pozwala wywyższyć człowieka jako godny obraz Boga, niezależnie od jego pochodzenia religijnego, wyznaniowego i etnicznego. To dlatego szkoły katolickie istnieją dziś na całym świecie. Kraje niekatolickie domagają się, aby tego typu sieć placówek edukacyjnych mogła służyć jako wzór najlepszego wykształcenia dla ich dzieci, a rodzice niekatoliccy mogą oczekiwać, że ich dzieci zostaną przyjęte do tej szkoły.
Szkolnictwo prywatne
Katolickie instytucje edukacyjne należą do tzw. szkolnictwa prywatnego na Ukrainie. Ich chrześcijańska orientacja wskazuje jednak, że jest to głęboki model współpracy instytucji kościelnych z państwem.
Chcemy, aby przedszkola, szkoły katolickie i nasz katolicki uniwersytet były otwarte dla wszystkich, abyśmy nie musieli wyjeżdżać z Ukrainy, aby zdobyć najlepsze, europejskie i wyższe wykształcenie. Dlatego zachęcamy rodziców do posyłania swoich dzieci do naszych katolickich przedszkoli i szkół oraz na Ukraiński Uniwersytet Katolicki. W ten sposób możemy położyć solidny ewangeliczny fundament naszego społeczeństwa, bo jak pokazuje praktyka światowa, to właśnie ze szkół katolickich wyrastają najlepsi liderzy społeczeństwa obywatelskiego, Kościołów i organizacji religijnych, odpowiedzialni obywatele swojej Ojczyzny.
>>> Ukraina: biskupi greckokatoliccy omawiali sprawy opieki duszpasterskiej nad uchodźcami
Dziś jeszcze raz zapraszam do modlitwy o uwolnienie naszych księży uwięzionych w Berdiańsku – ojców Iwana i Bohdana. Modlimy się za nasze dzieci, które trafiły na tereny okupowane. Wiemy, że okupanci systematycznie niszczą ukraiński system edukacji na terytoriach okupowanych, grożąc pozbawieniem praw rodzicielskich tym, którzy odmówią posłania swoich dzieci do tworzonych naprędce szkół rosyjskich. Niech Pan Bóg pomoże nam zachować godność dziecka i podnieść godność osoby w sieci naszych szkół, zwłaszcza katolickiego systemu edukacji!
Boże, błogosław naszych żołnierzy na froncie! Boże, poślij swojego Archanioła Michała z wojskiem niebieskim, aby zło zostało pokonane na polu walki! Boże, daj Ukrainie zwycięstwo! Boże, udziel Ukrainie Twego sprawiedliwego, niebiańskiego pokoju!
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |