Fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Abp Szewczuk: przymusowe uprowadzenia dzieci przez Rosję mogą sięgać setek tysięcy

Przymusowe uprowadzenia dzieci przez Rosję mogą sięgać setek tysięcy – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, w swoim przemówieniu w 58. tygodniu wojny Rosji z Ukrainą. Według oficjalnych danych ponad 16 tys. dzieci zostało uprowadzonych przez Rosjan i siłą odebranych rodzinom, twierdząc, że rodzice je porzucili.

„Ta liczba to oficjalnie potwierdzona liczba, ale prawdziwa liczba dzieci, które stały się ofiarami rosyjskiej przemocy poprzez przymusowe uprowadzenie, może sięgać dziesiątek i setek tysięcy. I to już jest dostrzegane przez obserwatorów różnych państw” – podkreślił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Arcybiskup podziękował instytucjom międzynarodowym, które uznają uprowadzenia ukraińskich dzieci za zbrodnię wojenną, która powinna zostać potępiona na poziomie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji wobec Ukrainy.

>>> Biskup luterański: Rosja dąży do kulturowej czystki na Ukrainie

Zwierzchnik UKGK zauważył, że niektóre dzieci wróciły do domów. Opowiadają o okropnościach, których doświadczyły. „Te dzieci potrzebują naszej szczególnej opieki, ludzkiego ciepła i duchowego uzdrowienia” – powiedział.

Od 24 lutego 2022 roku Rosja zabiła co najmniej 465 ukraińskich dzieci. Według Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) na Ukrainie pomocy potrzebuje ok. 3,3 mln dzieci, a 1,5 mln z nich żyje z traumą wojenną.

EPA/SERGEY KOZLOV Dostawca: PAP/EPA.

Abp Szewczuk zauważył, że ostatni tydzień był szczególnie naznaczony masowymi nocnymi atakami z użyciem różnego rodzaju broni na spokojne miasta i wsie Ukrainy. „Jest oczywiste, że kiedy wróg uderza w nocy w wieżowiec na Zaporożu lub w internat w Rzyszczowie w obwodzie kijowskim, ma na celu zabicie cywilów, którzy śpią w swoich domach” – powiedział i dodał: „Ukraina opłakuje w tym tygodniu dziesiątki osób zabitych w rosyjskich nocnych uderzeniach.”

>>> Inicjatywa „Nehemiasz” o rannym w Ukrainie wolontariuszu: jest w szpitalu, może spotkać się z rodziną

„Każde z tych uderzeń jest w rzeczywistości kolejną zbrodnią wojenną. Ale możemy powiedzieć, że Ukraina wciąż trwa, Ukraina walczy, Ukraina się modli!” – podkreślił zwierzchnik UKGK.

Przypomniał, że „czas Wielkiego Postu, który przeżywamy, jest szczególnym czasem modlitwy, umartwiania własnych żądz, namiętności, grzesznych przywiązań. Ale jednocześnie jest to czas działania, uczynków miłosierdzia. My na Ukrainie przeżywamy ten Wielki Post jak nigdy dotąd, który dla nas jest modlitwą w działaniu. Post jako ratowanie ludzkiego życia. Solidarność jako dzieło miłosierdzia, które daje nadzieję”.

Na zakończenie abp Szewczuk wezwał: „Boże, błogosław naszej armii na froncie, która tworzy przestrzeń życia i wolności dla dzieci Ukrainy”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze