Fot. EPA/SERGEY SHESTAK

Abp Szewczuk: Rosja krzywdzi Ukrainę i swój własny naród

Tylko ostatniej doby ponad 40 miast i wiosek ucierpiało na Ukrainie z powodu rosyjskich bombardowań i ostrzałów. Na całej linii frontu toczą się ciężkie boje, a na terytoriach okupowanych agresor próbuje przeprowadzać nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego referenda.

Wróg próbuje przywłaszczyć sobie nowe ziemie, „a równocześnie na różne sposoby dokonuje niesłychanych krzywd względem własnego narodu” – wskazał w swoim codziennym orędziu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest poniedziałek, 26 września 2022 roku, a na Ukrainie to już ósmy miesiąc, 215 dzień wojny na wielką skalę, którą Rosja prowadzi przeciwko narodowi ukraińskiemu.

Nieprzyjaciel nieustannie atakuje Ukrainę. Na całej linii frontu – począwszy od wschodniej części obwodu charkowskiego, w obwodach donieckim i zaporoskim, aż po obwód chersoński – toczą się krwawe walki. Wróg uderza wszystkimi rodzajami broni, jakimi dysponuje.

>>> Ukraina: w ciągu siedmiu miesięcy wojny okupanci zniszczyli 270 budynków sakralnych

Według porannych raportów, w ciągu minionej doby nieprzyjaciel uderzył w ukraińskie miasta i wsie 5 rakietami i 12 nalotami, a także 83 razy bombardował nasze miasta i wsie za pomocą różnego rodzaju systemów rakietowych. Wróg niszczy nasze miasta za pomocą najnowocześniejszej broni: dronów, których użył wczoraj do ataku na Odessę. Ucierpiało ponad 40 miejscowości naszej Ojczyzny. Nieprzyjaciel nieustannie atakuje ludność cywilną, systematycznie niszcząc infrastrukturę naszych miast i wsi. Wróg próbuje przejąć ukraińskie ziemie i terytoria organizując tzw. referenda. Jednocześnie w różny sposób krzywdzi swój własny naród.

Ale Ukraina trwa, Ukraina walczy, Ukraina się modli. I dziś dziękujemy Panu za ten poranek i Siłom Zbrojnym Ukrainy, że mamy możliwość kochać i dalej żyć, słuchać słowa Bożego i realizować je w naszym osobistym życiu

Chcę dzisiaj z wami kontynuować naszą refleksję nad tym, jak możemy w okolicznościach wojny czerpać siłę do życia. Jako ludzie wiary czynimy to poprzez oddawanie czci naszemu Bogu – Stwórcy i Zbawicielowi.

Dziś zastanówmy się nad kolejną prawdą życia duchowego, która jest również ważnym elementem oddawania czci Bogu Stwórcy, a która mówi: „Dbaj o czystość swojego serca, rób regularnie ekologiczny rachunek sumienia, myśl codziennie o wpływie swojego życia i swojej działalności na przyrodę, środowisko i całe Boże stworzenie, jakim jest świat, nasz wspólny dom, jakim jest przyroda”.

Wielu z nas zna tę zasadę. Rozumiemy, że to, co człowiek nosi w swoim sercu, wpływa nie tylko na tych, którzy są mu bliscy, ale także na całe otoczenie, na wszechświat. Święci Ojcowie i Nauczyciele Kościoła mówili, że człowiek jest mikrokosmosem. Z jednej strony jest obrazem Boga, w którym odbija się boski i niestworzony byt, a z drugiej strony zdaje się sumować wszystkie byty widzialne i niewidzialne stworzone przez Boga. Wszystko, co dzieje się w ludzkim sercu, natychmiast wpływa na makrokosmos, na otaczający świat. Dlatego wszystkie katastrofy ekologiczne powstają najpierw jako katastrofy moralne i duchowe, które mają miejsce w sercu człowieka. Dlatego nieczyste serce zanieczyszcza nasze środowisko, a czyste serce dba o czystość, harmonię i szacunek dla wszystkich rzeczy stworzonych, które Pan Bóg oddał w nasze ręce.

fot. EPA/OLEG PETRASYUK

Jako chrześcijanie musimy codziennie dokonywać rachunku sumienia. Jest to jeden z najważniejszych elementów osobistego życia duchowego i ascetycznego każdego wierzącego. Wieczorem poddajmy się refleksji, przypomnijmy sobie jak przeżyliśmy ten dzień. Dziękujemy Panu za wszelkie dobro, które udało nam się uczynić i przepraszamy Go za popełnione grzechy. Rachunek sumienia jest niezbędnym elementem samopoznania, świadomości swoich mocnych i słabych stron, zmagania się ze swoimi grzechami. Rachunek sumienia to czas stawania w prawdzie przed obliczem Boga.

W rachunku sumienia ważna jest analiza nie tylko trzech relacji, które zwykle mamy na myśli: z Panem, z samym sobą i z bliźnim, ale także czwartej: swojego stosunku do otaczającego nas świata. To właśnie analiza naszych działań w odniesieniu do środowiska sprawia, że nasz rachunek sumienia jest ekologiczny, bo zastanawiamy się, jak moje życie i działania wpływają na środowisko naturalne. Gdy bowiem człowiek niszczy otaczający go świat, popełnia tzw. grzech ekologiczny: musimy go sobie uświadomić, wyrazić skruchę i dokonać poprawy.

>>> Ukraina: wojna oczami kapelana wojskowego

Dziś podziękujmy Panu za wszystkie dary, które od Niego otrzymaliśmy. Wyznajmy Mu nasze grzechy, wszystko, czym mogliśmy Go obrazić. Prośmy o czystość serca w postępowaniu z samym sobą, z naszymi duszami i ciałami, z naszymi bliźnimi, a także w naszym stosunku do otoczenia.

Powiedzmy razem: Boże, błogosław Ukrainę! Boże, błogosław ukraińską armię! Boże, naucz nas prawdziwie kochać Ciebie i bliźniego! Boże, daj nam moc Twojej miłości, abyśmy pokonali zło, które okupant wprowadza na ukraińską ziemię! Boże, pobłogosław Ukrainę Twoim sprawiedliwym pokojem.

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze