Zdjęcie poglądowe EPA/OLEG PETRASYUK

Abp Szewczuk: samodyscypliną przygotowujemy się do długiej, wytrwałej, ale zwycięskiej walki

„Swoją samodyscypliną, uporządkowanym rytmem życia, aktywnością fizyczną i właściwą troską o wszystkie wymiary człowieka, w szczególności cielesny, przygotowujemy się do długiej, wytrwałej, ale zwycięskiej walki” – stwierdził w niedzielę, 9 października arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w codziennym przesłaniu w 228 dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest niedziela 9 października 2022 roku i to już 228 dzień wielkiej, strasznej i krwawej wojny.

Ponownie w ciągu wczorajszego dnia zaciekłe walki toczyły się na całej linii frontu od obwodu charkowskiego i ługańskiego do Zaporoża. Nieprzyjaciel atakuje nieubłaganie. Według raportów z dzisiejszego poranka, wróg zaatakował ukraińskie pozycje około 30 razy w ciągu jednego dnia w pobliżu miasta Bachmut. Nieprzyjaciel nieustannie ostrzeliwuje spokojne wioski, posuwając się jak tylko może ze swoją bronią i uderzając przede wszystkim w cywilów. Widzimy, że niestety ta wojna to wojna z terroryzmem, wojna z zastraszaniem, wojna toczona przez wroga przeciwko ludności cywilnej: jest to zbrodnia wojenna.

>>> Ukraina: w sali tortur znaleziono ikony wydrapane na ścianie przez więźniów

Według oficjalnych danych, w ciągu wczorajszego dnia wróg wystrzelił na Ukrainę 3 rakiety typu cruise, przeprow26 ataków, 75 ataków rakietowych różnych typów systemów rakietowych. Ucierpiało około 30 miast i wsi na Ukrainie.

Ale Ukraina najbardziej zatrzęsła się minionej nocy pod zmasowanym atakiem rakietowym rosyjskich okupantów na miasto Zaporoże, które znów stało się epicentrum terroru rakietowego. W nocy, gdy ludzie spokojnie spali, wróg wystrzelił co najmniej niż 10 rakiet na osiedle mieszkaniowe w Zaporożu. Zginęło ponad 17 osób. Na razie nie wiadomo nawet, ilu jest rannych. Z tego co możemy się dziś dowiedzieć, władze miasta Zaporoża apelują do wszystkich o pomoc w przeszukiwaniu gruzów, bo same zasoby i siły służb miejskich już dziś nie wystarczą. Zniszczonych zostało ponad 40 prywatnych domów, a wszystko to w spokojnej części miasta Zaporoże. Wróg celowo chciał zabić ludzi, którzy spokojnie spali w swoich domach. Podobnie nieprzyjaciel ponownie zaatakował nasz Charków; a na miesto Nikopol nieprzyjaciel wystrzelił w ciągu jednego dnia około 70 pocisków.

Ale Ukraina mocno trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!

Dziś przypada Dzień Pański – niedziela. A my wierni spieszymy do naszych kościołów, by stanąć przed obliczem Boga, by słuchać Jego słowa, by uczestniczyć w świętych Tajemnicach Ciała i Krwi naszego Zbawiciela i by czerpać od Niego duchowe, psychiczne i fizyczne siły do wytrwania. Wytrwania w tej wojnie, która jest wojną na wyniszczenie. Wytrwania w walce ze złem, które na naszych oczach zabija dziesiątki, tysiące obywateli Ukrainy.

Dzisiaj, w tę niedzielę, w ten święty dzień, chcę zastanowić się z wami nad jeszcze jedną regułą, jeszcze jedną zasadą wytrwałości osobistej, ponieważ w warunkach okropności wojny musimy być odważni. Musimy być mądrzy, by wytrwać w tej wojnie. Księga Mądrości mówi nam: „Mądrość jest ruchliwsza od wszelkiego ruchu” (Mdr 7, 24).

Chcę się dzisiaj z wami zastanowić nad kolejną zasadą, zasadą wytrwałości, która jest bardzo ważnym elementem w walce duchowej. A ta zasada nazywa się prawidłową pielęgnacją swojego ciała. Według nauki chrześcijańskiej zgodnie z Objawieniem Bożym człowiek, osoba ludzka, jest duszą ucieleśnioną lub czyli uduchowionym ciałem.

fot. EPA/UKRAINE DEFENSE MINISTRY / HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Ludzkie ciało nie jest jakąś rzeczą, jest częścią naszej osobowości. Ty i ja możemy być obecni i aktywni w tym widzialnym, materialnym świecie poprzez naszą fizyczność. Święty Apostoł Paweł naucza, że ciało jest świątynią Ducha Świętego. A my chrześcijanie wierzymy w tajemnicę Wcielenia. Święty Jan Ewangelista, którego wspominamy dziś jako dzień jego prezentacji, uczy nas, że „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (1,14).

Zatem nasza fizyczność nie jest czymś, jakąś rzeczywistością zewnętrzną, na przykład ozdobą czy czymś innym, co można zmienić, można wykorzystać dla własnej przyjemności, nie. Jest ono przejawem obecności Pana w naszym życiu. Jest to przejaw obecności naszej osoby. Człowiek jest ciałem, nie jest posiadaczem ciała. A to ciało jest nośnikiem, świątynią Świętego Ducha Bożego. Dlatego w warunkach wojny musimy dbać o nasze życie duchowe, o nasze zdrowie moralne i psychiczne, ale musimy też dbać o zdrowie naszego ciała.

>>> Ukraina: sobór Mądrości Bożej w Kijowie zostanie zdigitalizowany

Nasze ciało potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Szczególnie w warunkach tak ciągłego i intensywnego stresu, ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Nasze ciało ma swoje miejsce w historii zbawienia. A szacunek dla niego jest oznaką dojrzałości i odpowiedzialności. Aby dobrze zadbać o swój organizm, należy zaspokoić jego potrzeby. Zadbaj o niezbędną i wystarczającą ilość snu oraz o zdrową dietę, nie tylko do pracy, ale także do regeneracji i odpoczynku. Dlatego nie zapominajmy, że niedziela to dzień święty, który musimy wykorzystać na właściwy odpoczynek i jednocześnie oddanie czci naszemu ciału.

Wytrwałość, o której myślimy, to zdyscyplinowany reżim dbania o siebie i odzyskiwania sił. A jest to szczególnie ważne w warunkach chronicznego stresu i niepewności. Chodzi o sen, jedzenie, aktywność fizyczną i czas na wyciszenie, odpoczynek, choćby na krótko. I o „dawkowanie informacji”. Żyjemy w ciągłym stresie spowodowanym wiadomościami, które rozbijają się o nas jak fale w morzu informacji. Umiejętność oszczędzania sił na bitwy naprawdę ważne i nie rozpraszanie się na bitwy drugorzędne – to jest prawdziwa mądrość, która pomaga nam stawiać opór.

Odporność oznacza posiadanie tej energii nie na jeden dzień, ale na tak długo, jak trzeba, aby wygrać. Dziś prosimy Pana Boga o zdrowie duszy i ciała naszego narodu. Zdrowie, które jest skarbem osobistym i wspólnym. Dziś spiesząc do kościoła, modlimy się za wszystkich, którzy ucierpieli z powodu wojny, wszystkich, którym wojna odebrała zdrowie. I to właśnie przez naszą samodyscyplinę, uporządkowany rytm życia, aktywność fizyczną i właściwą troskę we wszystkich sferach i wymiarach człowieka, także fizycznych, przygotowujemy się do długiej, długotrwałej, ale zwycięskiej walki,

>>> Kard. Konrad Krajewski: Ukraina jest bardzo bliska ojcu świętemu

Boże, błogosław Ukrainę! Boże, błogosław naród ukraiński! Boże, ulecz rany tego ludu, który jest Twoim ludem! Błogosław i chroń naszych żołnierzy – dziewczęta i chłopców, którzy chronią naszą Ojczyznę! Uzdrów rany tych, którzy zostali zranieni w tej nierównej i niesprawiedliwej walce, którą wróg rozpoczął przeciwko nam. Boże, daj nam zwycięstwo, zwycięstwo nad złem i wszystkim, co jest jego przejawem na tym świecie. Boże, pobłogosław ziemię ukraińską Twoim sprawiedliwym niebiańskim pokojem!

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!!

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze