abp Swiatosław Szewczuk, fot. Ukraińska Prawda/Yt/Screen

Abp Szewczuk: solidarność w czasie wojny daje nam nadzieję

„Apelujemy do wszystkich instytucji międzynarodowych, aby podniosły głos w obronie represjonowanych wierzących na terytoriach okupowanych przez Rosję, w obronie międzynarodowego prawa humanitarnego, które zapewnia wolność religijną nawet w czasie wojny” – oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w cotygodniowym wideoprzesłaniu w 95. tygodniu wielkiej wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zauważył, że „krew znów płynie, Ukraińcy giną w różnych częściach Ojczyzny”.  „Wróg nie tylko bezlitośnie atakuje pozycje wzdłuż całej linii frontu, ale także zabija naszych cywilów. Rosyjskie bomby i pociski rakietowe uderzyły w Charkowie i obwodzie mikołajowskim. Zginęli pacjenci szpitala w Chersoniu. Podczas tej wielkiej fali cierpienia Rosja wystrzeliła na Ukrainę pociski manewrujące. Był to największy zmasowany atak na Ukrainę w ciągu ostatnich 80 dni wojny” – powiedział abp Szewczuk.

>>> Abp Gallagher na Forum GLOBSEC: solidarność drogą do pokoju

fot. PAP/Alena Solomonova

„Pomimo bólu, zmęczenia i łez, chcemy, aby cały świat usłyszał dziś nasz głos: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Arcybiskup zauważył, że Ukraińcy doświadczyli w tym tygodniu szczególnego momentu jasnej nadziei. „6 grudnia obchodziliśmy Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy – modliliśmy się za synów i córki naszej Ojczyzny, którzy dziś walczą i umierają na froncie. Tego samego dnia, zgodnie z nowym kalendarzem, przypada liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja. Wśród ciemności wojny, smutku i zmęczenia doświadczyliśmy poczucia radości i nadziei, ponieważ św. Mikołaj jest ucieleśnieniem miłości Boga i Jego miłosierdzia w tradycji, w życiu duchowym naszego narodu” – przypomniał abp Szewczuk.

Zwrócił uwagę, że ostatnio rezydencja zwierzchnika UKGK we Lwowie stała się rezydencją św. Mikołaja. „Przez nasz dom przewinęły się tysiące ukraińskich dzieci. Doświadczyły one nie tylko radości z otrzymania prezentu i spotkania ze św. Mikołajem, ale także zostały napełnione nadzieją, że razem możemy przezwyciężyć smutek i zmęczenie” – powiedział arcybiskup.

Poinformował, że wszystkie pieniądze zebrane podczas Dnia  św. Mikołaja zostaną przekazane na fundusz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy. „Solidarność w czasie wojny jest świadectwem aktywnej miłości na wzór św. Mikołaja i daje nam nadzieję” – powiedział abp Szewczuk.

Budynek w kijowskiej dzielnicy Bortnicze po rosyjskim nocnym ostrzale, fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Z żalem zauważył również, że w tym tygodniu okazało się, że władze okupacyjne w Zaporożu zakazały działalności UKGK i wszystkich humanitarnych instytucji katolickich. „Nie tylko naszego Kościoła, jednym pociągnięciem pióra, jak się okazało, przez długi czas. Wszystkie organizacje i wspólnoty religijne są poddawane brutalnym represjom, z wyjątkiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego” – powiedział arcybiskup.

Zwierzchnik UKGK zwrócił się z apelem do całej Ukrainy i całego świata, aby nie zapominano o braciach i siostrach na okupowanych terytoriach. „Apelujemy do instytucji międzynarodowych: nie zapominajcie o bólu Ukrainy, nie zamieniajcie cierpienia naszego narodu w dyplomatyczne lub polityczne gry! Ukraina potrzebuje pomocy świata, aby nadal dawać radość i pomagać tym, którzy cierpią” – wezwał arcybiskup większy kijowsko-halicki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze