Abp Szewczuk: ukraińska młodzież sprawi, że nasza Ojczyzna rozkwitnie
„Dziś jesteśmy zmuszeni do tego, aby z bronią w ręku, ale i z siłą w sercu i umyśle przeciwstawić się widocznym przejawom zła, które nadciąga do naszej Ojczyzny. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy słuchali ukraińskiej młodzieży, wspierali ją i towarzyszyli jej. Gdyż to właśnie ukraińska młodzież czyni naszą Ojczyznę prawdziwie młodą. I sprawi, że rozkwitnie” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w swoim codziennym przemówieniu w 292. dniu wojny Rosji z Ukrainą.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zwrócił uwagę, że podobnie jak w poprzednich dniach, epicentrum konfliktu zbrojnego stanowią obwody ługański i doniecki. „Modlimy się za dziewczęta i chłopców, którzy bronią Bachmutu i Awdijiwki, którzy gotowi na śmierć, nie pozwalając wrogowi przełamania linii frontu w obwodach charkowskim i Ługańskim” – zapewnił arcybiskup.
Abp Szewczuk zauważył, że ludzie w średnim wieku i starsi często krytykują współczesną młodzież. „Kiedy słyszymy słowo młodość, zawsze wyobrażamy sobie czasy, kiedy byliśmy młodzi. I wierzymy, że byliśmy lepszymi młodymi ludźmi niż młodzi ludzie dzisiaj” – powiedział i dodał, że „zadaniem Kościoła, wspólnoty kościelnej, nawet społeczeństwa, w szczególności rodziców i wychowawców, jest zauważanie i wspieranie nawet najmniejszego płomienia w młodych ludziach. Zrobić wszystko, aby nie zgasić jej ducha”.
>>> Abp Szewczuk: moc Chrystusa przejawia się w odwadze ukraińskiej młodzieży
Nowe życie
Zaznaczył, że obecność młodych ludzi we wspólnotach parafialnych odnawia życie kościelne. – Poprzez ducha młodości Duch Święty odnawia nasze siły, marzenia, sprawia, że społeczeństwo staje się bardziej elastyczne, nowoczesne i odnosi sukcesy. Dlatego musimy unikać wszystkiego, co czyni Kościół, nasze parafie skostniałymi w imię przeszłości. Przypominam sobie słowa młodego człowieka z Argentyny, który powiedział mi kiedyś: „Jeśli Kościół zamienia się w muzeum, to do takiego muzeum można przyjść raz w roku, ale żeby w nim żyć – sorry” – powiedział arcybiskup.
Zwierzchnik UKGK podkreślił, że wspólnota kościelna powinna być wyrozumiała, otwarta i przyjazna dla wspólnot i ruchów młodzieżowych. Przestrzegł jednak, żeby Kościół bezmyślnie nie pogrążał się w nowoczesności i zamieniał w kolejne miejsce świeckich imprez czy spotkań. „Młodzi ludzie szukają duchowej głębi. Młodzi ludzie zadają głębokie, mądre pytania. Młodzi ludzie szukają Boga wśród wspólnoty Kościoła. Dlatego młodzi ludzie nie chcą Kościoła cichego i nieśmiałego. Młodzi ludzie chcą być słuchani. Dziś chcę powiedzieć wszystkim młodym dziewczynom i chłopcom – wasze zdanie jest ważne dla całego Kościoła” – powiedział abp Szewczuk.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |