Fot. Facebook/Archidiecezja Gnieźnieńska

Abp Tadeusz Wojda w Gnieźnie: nie należy się poddawać, ani tracić ducha!

Wyśmiewanie wiary, brak szacunku dla symboli chrześcijańskich i wartości ewangelicznych, manipulacje, fałszywe oskarżenia i niszczenie autorytetów… „Czy wobec tych wszystkich trudności należy się poddać? – pytał podczas uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie abp Tadeusz Wojda i odpowiedział: „Nie. Nie należy się poddawać, ani tracić ducha”.

>>> Ulicami Szczecina przejdzie dziś największy w Polsce Marsz dla Życia

Metropolita gdański przewodniczył w niedzielę 23 kwietnia sumie odpustowej stanowiącej centralny punkt dwudniowych, ogólnopolskich uroczystości patronalnych ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. W swoim słowie wielokrotnie podkreślał znaczenie prastarego grodu gnieźnieńskiego jako kolebki wiary i państwowości polskiej, duchowego centrum naszej Ojczyzny na przestrzeni wieków.

„Historia tego miejsca jest zapisana licznymi doniosłymi wydarzeniami narodowymi, społecznymi i duchowymi” – podkreślił.

>>> Franciszek zachęca: róbcie codziennie wieczorem rachunek sumienia

„To tu za panowania Mieszka I rodziło się i nabierało mocy piastowskie państwo polskie. Tu w Wielką Sobotę 966 roku miał miejsce historyczny akt chrztu Polski. Tu około 970 roku zbudowano pierwszy kościół, symbol chrystianizacji i poddania Bogu naszego narodu. Tu także w roku 1000 odbył się wielki Zjazd Gnieźnieński, który potwierdził młodemu chrześcijańskiemu państwu polskiemu należne miejsce na kartach Europy”.

„Długa jest lista podobnie doniosłych wydarzeń, które w kolejnych wiekach tu się dokonywały i wpłynęły na umocnienie naszej wiary i na ukształtowanie naszego społeczeństwa. Przez wieki miejsce to służyło pogłębieniu wiary i naszej tożsamości narodowej oraz społecznej” – zaznaczył metropolita przywołując na potwierdzenie tych faktów słowa zarówno bł. Stefana Wyszyńskiego, jak i św. Jana Pawła II, którzy dostojeństwo i znaczenie Gniezna w swoich wystąpieniach wielokrotnie podkreślali.

Uczymy się od niego wiary

„Dziś z równie wielką pokorą stajemy przed św. Wojciechem, aby od niego uczyć się wiary, uczyć się mężnego i odważnego jej wyznawania, uczyć się niesienia jej innym, uczyć się głoszenia jej w dzisiejszych warunkach i okolicznościach” – mówił dalej abp Wojda przyznając, że obecnie zadanie to wymaga niemałej odwagi.

„Jest trudne, bo trzeba się mierzyć z coraz częstszym wyśmiewaniem wiary, z brakiem poszanowania symboli chrześcijańskich i wartości ewangelicznych” – stwierdził hierarcha. „Jest trudne i wymaga mocnego trwania przy Chrystusie, gdy się widzi z jaką łatwością manipuluje się słowem i fabrykuje fałszywe oskarżenia, by niszczyć autorytety moralne i duchowe, jak w przypadku św. Jana Pawła II”.

Fot. Facebook/Archidiecezja Gnieźnieńska

„Nie jest łatwo przekazywać wiarę dzieciom i młodzieży, gdy widzi się jak poddawana jest dyskretnej, ale zdecydowanej laicyzacji, a niekiedy nawet demoralizacji”. „Czy wobec tych trudności należy się poddać?” – pytał abp Wojda.

„Nie! Nie należy się poddawać, ani tracić ducha” – odpowiedział cytując św. Pawła, który kiedyś Filipianom, a dziś nam mówi, aby trwać mocno w jednym duchu, jednym sercem walcząc wspólnie o wiarę w Ewangelię i w niczym nie dawać się zastraszyć przeciwnikom.

Wartość spotkania

Kapłan przypomniał również, że świadectwo wiary jest autentyczne wtedy, gdy sami przeżyliśmy i doświadczyliśmy spotkania z Tym, którego głosimy. „Szukać dobra bliźniego może tylko ten, kto sam stara się być blisko Jezusa, albo lepiej, kto sam znalazł najwyższe dobro. Tu w tym miejscu trzeba sobie postawić pytanie, co jest najwyższym dobrem człowieka? I odpowiedź może być tylko jedna – Jezus Chrystus. Tylko ten, kto jest świadomy tego dobra, jest gotów dzielić się nim z innymi. Trzeba więc najpierw poznać i umiłować Jezusa Chrystusa. Bez tego nie można Go nieść innymi i nie można być jego autentycznym świadkiem” – podkreślił abp Tadeusz Wojda.

Mszę św. na Placu św. Wojciecha przy katedrze gnieźnieńskiej koncelebrowało ponad trzydziestu biskupów z Polski. Podczas liturgii Prymas Polski abp Wojciech przekazał Księgę Pisma Świętego Młodzieży oraz wręczył krzyże misyjne misjonarzom udającym się na misje. Prymas przekazał również relikwie św. Wojciecha parafii pw. św. Wojciecha w Zagrobie (diecezja płocka).

Dwudniowe uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych w Europie. Kult praskiego biskupa Wojciecha, mnicha, misjonarza i męczennika trwa nieprzerwanie w tym miejscu od przeszło tysiąca lat. Jego ciało, po męczeńskiej śmierci w 997 podczas wyprawy misyjnej do plemion Prusów na północy obecnej Polski, sprowadził do Gniezna i pochował w kościele na Wzgórzu Lecha Bolesław Chrobry. Trzy lata później ogłoszono utworzenie pierwszej samodzielnej metropolii kościelnej ze stolicą w Gnieźnie – najstarszej archidiecezji i metropolii na ziemiach Polski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze