Abp Wiktor Skworc, PAP/Andrzej Grygiel

Abp Wiktor Skworc: przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary

Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary – napisał w liście odczytywanym w niedzielę w kościołach archidiecezji katowickiej tamtejszy metropolita abp Wiktor Skworc, który w maju osiągnął wiek emerytalny. Nowym metropolitą katowickim zostanie abp Adrian Galbas.

W liście, wystosowanym w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, abp Skworc przypomniał, że prawo kanoniczne, nakłada na biskupa diecezjalnego obowiązek złożenia rezygnacji po osiągnięciu 75 roku życia.

>>> Abp Wiktor Skworc do młodych: pomóżcie Kościołowi, by pozostał młody świeżością Dobrej Nowiny

„Stało się to 19 maja br. i już przedtem złożyłem swój urząd w ręce papieża Franciszka, z nadzieją, że rychło przyjmie moją rezygnację i nowy arcybiskup katowicki, który został już wskazany w osobie arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, będzie mógł podjąć urząd i pasterską posługę” – podkreślił.

„Przyjmujemy go z przekonaniem, że to Duch Święty wskazał nowego pasterza na czasy, które są przed nami; inne niż te minione i pewnie trudne, +bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego+” – napisał abp Skworc.

„Bracia i Siostry! Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary! Módlcie się za Niego i wspierajcie. Niech nas prowadzi mocą i światłem Ducha Świętego; niech w myśl swego biskupiego zawołania: Pax Christi – buduje w Kościele katowickim, w metropolii i na Górnym Śląsku tak wszystkim potrzebny Chrystusowy Pokój” – wezwał.

„Na dziś i na jutro życzę wam pokoju i zapewniam, że jako arcybiskup senior dalej będę starał się budować Kościół w naszej górnośląskiej Ojcowiźnie modlitwą i cierpieniem” – dodał abp Skworc.

>>> Abp Wiktor Skworc odprawił mszę świętą z okazji 50-lecia Domowego Kościoła

W lipcu 2021 r. Archidiecezja Krakowska poinformowała o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan, o które abp Skworc sam prosił. W jego następstwie metropolita katowicki złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP oraz zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Abp Skworc przyznał, że w przypadku dwóch spraw dotyczących molestowania seksualnego osób małoletnich podległych jego jurysdykcji doszło do zaniedbań.

Abp Wiktor Skworc, PAP/Andrzej Grygiel

Stolica Apostolska zdecydowała, że abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ten jednak poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, co oznacza funkcję biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicę biskupią z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę. Koadiutorem tym został abp Adrian Galbas.

W niedzielnym liście do diecezjan abp Skworc nawiązał do tej sprawy. „Wracając pokrótce do komunikatu wydanego w czerwcu 2021 r., zapewniam, że w czasie posługi w archidiecezji katowickiej uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane” – podkreślił.

„W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe… Każda z osób pokrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. Spotykałem się też osobiście z ofiarami tego typu nadużyć” – zapewnił.

Kończąc swoją posługę, podziękował za modlitwę i wszelkie formy współpracy i wsparcia, szczególnie w chwilach trudnych. Powtórzył też słowa, które wypowiedział w katowickiej katedrze 6 stycznia, kiedy dziękował Bogu za jubileusz 25-lecia święceń biskupich

„+Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem; dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich; waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca+. I jeszcze dopowiadam słowo przepraszam, złączone z prośbą o wybaczenie” – podkreślił.

„Poczucie sprawiedliwości mówi, że dług zaciągnięty w winnicy Pańskiej można odpracować. Starałem się o to najlepiej, jak mogłem w tarnowskiej i katowickiej winnicy, działając ze świadomością aktualności pouczenia Pana: +Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać+” – dodał.

Abp Skworc wyliczył też m.in. działania w archidiecezji od czasu jej objęcia w Adwencie 2011 r. Przypomniał, że już wcześniej jednym z jego zadań w archidiecezji były starania o budowę nowych kościołów i kaplic, których powstało ponad sto.

Zapewnił, że w posłudze pasterskiej starał się kontynuować dzieło poprzedników i budować Kościół żywy, mocno osadzony w realiach społecznych Górnego Śląska. „Oznaczało to również budowanie wspólnoty lokalnej przez współpracę dla dobra wspólnego z samorządami w ramach górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii oraz metropolii kościelnej” – zaznaczył.

„Wyrazem współpracy z samorządami jest Metropolitalne Święto Rodziny. W ramach kościelnej metropolii budowaliśmy naszą tożsamość i wspólnie podnosiliśmy pasterski głos m.in. w sprawach środowiska naturalnego. Wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich modliliśmy się o jedność chrześcijan i o pokój w ludzkiej rodzinie oraz za miasto Katowice” – wyliczał.

Nawiązując do odbywającej się w niedzielę dorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich – będącej jednym z głównych wydarzeń kościelnych na Górnym Śląsku – podkreślił, że w czasie piekarskich pielgrzymek „zmagaliśmy się o wolną od niekoniecznej pracy i handlu niedzielę, wołając do Boga i ludzi, by była +Boża i nasza+”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze