Syryjczyk, trudne chwile po trzęsieniu ziemi, lity 2023r., fot. EPA/JOAO RELVAS

Syryjski arcybiskup apeluje o zniesienie sankcji

Kolejny apel o zniesienie sankcji gospodarczych, handlowych i innych, nałożonych na Syrię przez społeczność międzynarodową, wystosował wysokiej rangi przedstawiciel tamtejszych chrześcijan. „Od lat szkodzą one tylko ludności, a nie rządowi” – powiedział syryjski arcybiskup Aleppo Mor Boutros Kassis 25 maja w publicznym wykładzie w Akademii Katolickiej w Hamburgu. Podkreślił, że mieszkańcy jego kraju cierpią z powodu ubóstwa, głodu i chorób.

„Jakby 12 lat wojny i zniszczeń było za mało, na początku tego roku doszło do tego jeszcze potężne trzęsienie ziemi” – stwierdził z ubolewaniem, dodając, że skutkiem tego jest szerzenie się w kraju ekstremizmu i wzrost zagrożenia dla całego świata.

W 2011 roku, po siłowym stłumieniu przez prezydenta Baszara al-Asada pokojowych protestów antyrządowych, wybuchła w Syrii wojna domowa. W efekcie nałożono na ten kraj sankcje, m.in. uczyniła tak Unia Europejska. W lutym br. środkowo-zachodnią prowincję Idlib i nadgraniczne, południowo-wschodnie rejony Turcji nawiedziło silne trzęsienie ziemi.

Pomoc dla syryjskich uchodźców, z misją ks. Waldemar Cisło z PKwP, fot. PAP/Andrzej Lange

Według abp. Kassisa, obecnie prawie połowa dzieci w jego kraju nie chodzi do szkoły. Z powodu braku wykształcenia szczególnie często popadają one w ubóstwo i ulegają ekstremistycznej propagandzie islamistów. Poważną trudność stanowi ponadto wyludnianie się kraju wskutek emigracji i wynikający z tego niedobór wykwalifikowanych pracowników. Aby rozwiązać wszystkie te problemy, muszą się zmienić warunki życia ludzi, powiedział hierarcha syryjski.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że chrześcijanie w tym kraju są stale narażeni na ataki islamistów. Oprócz duchownych i świeckich wyznawców Chrystusa porywani są również duchowni muzułmańscy. „Znika każdy, kto próbuje kroczyć drogą pokoju i pośredniczyć między różnymi stanowiskami” – oświadczył abp Kassis. Po jego poprzedniku wciąż nie ma śladu.

22 kwietnia 2013 nieznani i niewykryci dotychczas sprawcy uprowadzili w pobliżu granicy z Turcją dwóch metropolitów Aleppo: prawosławnego Pawła (Bulosa) Jazidżiego i syryjskiego Mora Grzegorza Johannę Ibrahima. Od tamtego czas nie ma o nich żadnych wiadomości, nie wiadomo nawet, czy żyją.

48-letni obecnie abp Kassis przyjął sakrę 10 kwietnia 2019 jako biskup pomocniczy syryjskiego Patriarchatu Antiocheńskiego wikariusz patriarszy Aleppo. 27 lipca 2022 – w 9 lat po porwaniu i zaginięciu abp. Grzegorza – Patriarchat uznał formalnie archidiecezję Aleppo za wakującą i 3 września tegoż roku, po spotkaniu z miejscowym duchowieństwem i świeckimi, syryjski patriarcha Ignacy Efrem II mianował swego dotychczasowego wikariusza patriarszego nowym pełnoprawnym jej ordynariuszem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze