Fot. pixabay

Abp Wojda: napełnieni Duchem Świętym stańmy się misjonarzami

„Napełnieni Duchem Świętym i Jego mocą, jak uczniowie w Wieczerniku, stańmy się misjonarzami na ścieżkach dzisiejszego świata. Uczeń Chrystusa nie ociąga się, nie zwleka, ale jest zawsze gotowy, by nieść innym miłość Jezusa” – pisze w liście pasterskim do wiernych abp Tadeusz Wojda. W I niedzielę Adwentu przesłanie jest odczytywane we wszystkich kościołach archidiecezji białostockiej.

W liście skierowanym do diecezjan metropolita białostocki przypomina, że w Kościele realizowany jest dwuletni program duszpasterski, w którym wierni zaproszeni są do pogłębionej refleksji nad Osobą i darem Ducha Świętego w życiu chrześcijańskim. Refleksja ta potrzebna jest do „coraz pełniejszego odnajdywania się we wspólnocie Kościoła, w której Duch Święty przynagla do dawania świadectwa wiary oraz do misji ewangelizacyjnej”.

Arcybiskup wskazuje, że wszyscy, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym, zostali jednocześnie wezwani, aby Jego mocą przemieniali świat, aby czynili go bardziej sprawiedliwym, ludzkim i świętym. „Pełnia Ducha Świętego w Kościele i w nas sprawia, że stajemy się darem dla innych. Dawanie siebie i swojej wiary w darze innym ma wymiar głęboko misyjny i jest naznaczone nieustannym wychodzeniem ku innym” – pisze i dodaje: „Jesteśmy zaproszeni, aby z Nim pójść drogą, która prowadzi do serca drugiego człowieka. To Duch Święty zaprasza, abyśmy w Jego mocy podjęli posługę ewangeliczną, apostolską i chrześcijańską”.

Pasterz Kościoła białostockiego podkreśla, że najgłębszym motywem tej posługi i działania jest troska samego Jezusa o szerzenie Królestwa Bożego. „W mocy Ducha Świętego uczestniczymy w tej trosce i podejmujemy trud budowania Jego Królestwa. Dzięki temu doznajemy w sobie poczucia osobistej odpowiedzialności za misję Kościoła, za jej wypełnienie, a wreszcie za danie możliwości zbawienia każdemu” – tłumaczy.

Zaznacza dalej, że autentyczne i niepowtarzalne doświadczenie spotkania z Jezusem, które umożliwia Duch Święty, jest źródłem misyjnego zapału i prawdziwej radości. „Z tą radością Duch Święty posyła nas do świata. Tylko taka radość jest w stanie rozbudzić w nas poczucie posłania misyjnego. (…) Napełnieni Duchem Świętym i Jego mocą, jak uczniowie w Wieczerniku, stańmy się misjonarzami na ścieżkach dzisiejszego świata. Uczeń Chrystusa nie ociąga się, nie zwleka, ale jest zawsze gotowy, by nieść innym miłość Jezusa” – pisze abp Wojda.

Hierarcha wskazuje na przestrzenie misyjnego zaangażowania, którego podstawą jest wsłuchanie się w słowo Boże oraz postawa miłości i miłosierdzia. „Pozwólmy się dotknąć Miłosierdziu Bożemu i tym miłosierdziem dzielmy się z innymi Jako uczniowie-misjonarze podejmijmy misję Jezusa Chrystusa, aby wnosić Boga w przestrzeń prywatną i publiczną. Aby tę przestrzeń przemieniać i nieustannie ukierunkowywać na dobroć, sprawiedliwość, a przez to czynić ją miejscem zdrowego i autentycznego wzrastania, rozwoju i dojrzewania człowieka” – zachęca.

Zdaniem arcybiskupa, tylko w ten sposób uwolnimy tę przestrzeń od fałszywych teorii, pseudowolności i złudnych obietnic, które w rzeczywistości są nowym zniewoleniem. „Peryferie ludzkiego zniewolenia i biedy duchowej i materialnej są bardzo szerokie i zróżnicowane. Prośmy Ducha Świętego, aby krzepił nasze serce i pomagał nam wnosić w te rzeczywistości nową nadzieję, nadzieję prawdziwej wolności w Jezusie” – apeluje.

Kończąc list, abp Wojda życzy wiernym mocy Ducha Świętego w tej wielkiej, ważnej i odpowiedzialnej misji oraz udziela im swego pasterskiego błogosławieństwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze