Pakistan

Adwent dla Kościoła na Wschodzie

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

4 grudnia będzie obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o wsparcie katolików w Europie Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej – wyjaśnił dyr. Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP Polski ks. Leszek Kryża.

Ks. Kryża poinformował w środę na konferencji prasowej w Warszawie, że przed kościołami w całej Polsce będą zbierane ofiary pieniężne do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie. Akcja jest organizowana po raz 17. „Potrzeb jest cięgle dużo. Nie zapominajmy, ktoś na tę pomoc czeka i ufa” – podkreślił przewodniczący zespołu, bp Antoni Pacyfik Dydycz, zachęcając do wsparcia 4 grudnia potrzebujących na Wschodzie.

Ks. Leszek Kryża podkreślił w rozmowie z PAP, że jest to bardzo ważny dzień dla tamtejszego Kościoła. „Kiedy my tutaj modlimy się w ich intencji i zbieramy ofiary na różne ich potrzeby, oni tam obchodzą dzień wdzięczności. Zgromadzeni w kościołach podczas mszy świętych i różnych nabożeństw, modlą się w formie dziękczynienia za tych wszystkich, którzy ich wspierają. I to jest (…) taka duchowa wymiana” – zaznaczył ks. Kryża.

Dodał, że teren objęty pomocą sięga od granicy na Bugu aż po Władywostok i Kamczatkę. „Są tam miejsca, gdzie zagęszczenie katolików jest duże, ale są i takie, gdzie jest ich niewielu, ale istnieją. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie robi wszystko, aby im w tym istnieniu im pomóc. Nie chodzi tylko o jakąś wegetację tych wspólnot, ale o to, żeby te wspólnoty się rozwijały” – podkreślił ks. Kryża.

Zaznaczył jednocześnie, że sytuacja materialna krajów na Wschodzie jest trudna. „Nie jesteśmy w stanie zaspokoić każdej potrzeby, ale nie jesteśmy jedynymi, którzy im pomagają, tych podmiotów naprawdę jest bardzo dużo. Stąd też Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie jest okazją, by podziękować za wszystkie inicjatywy, które służą Kościołowi na Wschodzie” – powiedział w rozmowie z PAP ks. Kryża.

Zapytany, ile młodzieży ze Wschodu przybyło na ostatnie Światowe Dni Młodzieży, ks. Kryża odpowiedział, że dzięki akcji „Bilet dla Brata” przyjechało stamtąd do Polski ponad 5 tys. osób, a w wyniku innych inicjatyw pomocowych, także ze strony Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie – kolejne 5 tys. młodych ludzi ze Wschodu. Jak podkreślił ks. Kryża, byli również tacy, którzy nie mogli przybyć do Krakowa ma ŚDM, i dla nich – także z udziałem Zespołu Pomocy – zorganizowano na miejscu diecezjalne ŚDM.

Jak poinformował ks. Kryża, podczas ubiegłorocznej zbiórki zebrano ponad 2,2 mln zł, z czego bezpośrednio ordynariuszom diecezji Kościoła katolickiego na Wschodzie przekazano 205 tys. zł; na pomoc liturgiczną wydano prawie 300 tys. zł – głównie na zakup tabernakulów, kielichów mszalnych i puszek, monstrancji, dzwonków, nagłośnień do świątyń i kaplic, a także szat liturgicznych oraz mszałów i lekcjonarzy.

Na pomoc dzieciom i młodzieży (spotkania i wyjazdy formacyjne w kraju zamieszkania i w Polsce), stypendia dla studentów ze Wschodu oraz udział młodzieży w I Krajowym Kongresie Młodzieży Polonijnej i ŚDM w Krakowie wydano w sumie ponad 330 tys. zł.

Wydatki na pomoc katechetyczną wyniosły prawie 285 tys. zł, które przeznaczono m.in. na zakup Pisma św. czy modlitewników w językach polskim i rosyjskim, Wsparciem finansowym objęto również działalność Radia Maryja na Ukrainie z siedzibą w Kijowie.

Na remonty i budowę kościołów, plebanii, domów zakonnych i sal katechetycznych wydano ponad 480 tys. zł., prawie tyle samo – na działalność ośrodków duszpasterskich, świetlic, przedszkoli i domów opieki, a także na leczenie pracujących na Wschodzie duchownych oraz wsparcie uchodźców przybywających do Polski.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zainicjował powstanie leksykonu o wspomnieniach z posługi na Wschodzie wszystkich kapłanów, sióstr zakonnych, zakonników i osób świeckich z Polski w ciągu minionych 25 lat. Ponadto Zespół sfinansował wydanie książki „Biskupi Ordynariusze diecezji na ziemiach Litewskich i Białoruskich dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów” autorstwa Krzysztofa R. Prokopa.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski został utworzony w 1989 roku.

Adwent dla Kościoła na Wschodzie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze