Agnieszka Holland przewodniczącą jury festiwalu w Cannes
Agnieszka Holland została przewodniczącą jury, które przyzna nagrodę Złote Oko najlepszemu filmowi dokumentalnemu prezentowanemu podczas 75. festiwalu w Cannes. Oprócz polskiej reżyserki w gremium zasiądą Iryna Tsilyk, Pierre Deladonchamps, Hicham Falah i Alex Vicente.
Skład jury, które wyłoni najlepszy film dokumentalny 75. festiwalu w Cannes, ogłosiło Société Civile des Auteurs Multimedia (SCAM). Jak podano, przewodniczącą jury będzie Agnieszka Holland. Oprócz niej w skład gremium wejdą: ukraińska reżyserka Iryna Tsilyk, francuski aktor Pierre Deladonchamps, dyrektor generalny FIPADOC Hicham Falah oraz krytyk filmowy Alex Vicente.
Złote Oko to nagroda w wysokości 5 tys. euro, ustanowiona w 2015 r. przez Société Civile des Auteurs Multimedia we współpracy z festiwalem w Cannes. Jest przyznawana najlepszemu dokumentowi prezentowanemu w jednej z następujących części canneńskiego wydarzenia: oficjalnej selekcji (konkurs główny, sekcja pozakonkursowa, filmy krótkometrażowe, Un Certain Regard, Cannes Classic i pokazy specjalne), Directors’ Fortnight, a także Semaine de la Critique. W ubiegłym roku jej laureatem został film „W mroku niepewności” Payal Kapadii. Nagrodę specjalną otrzymał „Babi Jar. Kontekst” Siergieja Łoźnicy. Zwycięzcę tegorocznej nagrody poznamy 28 maja.
Agnieszka Holland ukończyła studia filmowe w 1971 r. w znanej szkole FAMU w Pradze. Po powrocie do Polski, w 1972 r., współpracowała z Krzysztofem Zanussim przy jego filmie „Iluminacja”. W latach 1972-1981 należała do Zespołu Realizatorów Filmowych „X”, kierowanego przez Andrzeja Wajdę. W 1978 r. premierę miał obraz Wajdy „Bez znieczulenia”, do którego scenariusz – wspólnie z reżyserem – napisała Holland. Film uhonorowano Nagrodą Jury Ekumenicznego w Cannes.
W 1978 r. Holland wyreżyserowała – wyróżniony w Cannes nagrodą krytyków FIPRESCI – film „Aktorzy prowincjonalni”. Kolejnym ważnym tytułem w jej dorobku jest zrealizowana w 1980 r. „Gorączka”, nagrodzona Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie nominowano ją do Złotego Niedźwiedzia. Scenariusz „Gorączki” napisał Krzysztof Teodor Toeplitz, na podstawie powieści Andrzeja Struga „Dzieje jednego pocisku”.
W 1981 r. Holland zrealizowała „Kobietę samotną”, wyróżnioną na festiwalu w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury. W kolejnych latach tworzyła w Niemczech, Francji i USA. W 1986 r. nominację do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny przyznano za wyreżyserowane przez nią „Gorzkie żniwa”, filmową produkcję RFN. W 1992 r. otrzymała nominację do Oscara za adaptowany scenariusz filmu „Europa, Europa” (koprodukcja francusko-niemiecko-polska) we własnej reżyserii.
Inne jej obrazy to m.in. „Zabić księdza” z Christopherem Lambertem i Edem Harrisem w obsadzie (1988), „Tajemniczy ogród” z Kate Maberly i Maggie Smith (1993), „Całkowite zaćmienie” – opowieść o relacji dwóch znanych poetów, Paula Verlaine’a i Arthura Rimbauda, w których wcielili się Leonardo DiCaprio i David Thewlis (1995), kostiumowy „Plac Waszyngtona” z Jennifer Jason Leigh, zrealizowany na podstawie powieści Henry’ego Jamesa (1997) oraz „Kopia mistrza” z Edem Harrisem w roli Ludwiga van Beethovena i Diane Kruger w roli asystentki kompozytora (2005).
Holland wyreżyserowała też m.in. film „W ciemności” (2011), za który otrzymała nominacją do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny i Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, doceniony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie „Pokot” (2017) oraz „Obywatela Jonesa” (2019), który przyniósł jej trzecie Złote Lwy dla najlepszego filmu. W 2020 r. w sekcji specjalnej Berlinale odbyła się światowa premiera jej najnowszego filmu „Szarlatan”, inspirowanego biografią czechosłowackiego zielarza Jana Mikolaska.
75. festiwal filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |