fot. PAP/Piotr Nowak

Polonia wiarą silna

W historii Polski wiara katolicka splata się z polskością. Polacy żyjący dziś na emigracji wciąż szukają Boga, a Kościół jest dla nich miejscem odnajdywania tożsamości – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

Sympozjum „Rola duszpasterstwa w podtrzymaniu tożsamości narodowej poza granicami kraju” odbyło się w sobotę w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Warszawie. Bp Turzyński zaznaczył, że w historii Polski wiara katolicka splata się z polskością. „To chrzest Polski sprawił, że zaistnieliśmy na mapie Europy. Dlatego też Polacy żyjący dziś na emigracji wciąż szukają Boga, a Kościół jest dla nich miejscem odnajdywania tożsamości” – ocenił. Wyjaśnił, że to przy parafiach w wielu ośrodkach emigracyjnych powstają polskie szkoły, religii naucza się w języku polskim, powstają tam też polskie zespoły muzyczne i taneczne itp.

fot. PAP/Piotr Nowak

Dzień Polonii i Polaków za granicą

Bp Turzyński przypomniał, że od 2002 r. w Kościele w Polsce 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. Podkreślił, że celem tych obchodów jest to, aby Polacy mieszkający w kraju i poza jego granicami poczuli jedność. „Na przestrzeni dziejów Polacy emigrowali, często zmuszeni przez okoliczności życiowe, w poszukiwaniu lepszego życia, a także przez dramatyczne sytuacje, dziejowe zawieruchy, przez przewrotność przywódców i nieposzanowanie człowieka, który żyje na danej ziemi” – zaznaczył hierarcha. Jak podkreślił, Dzień Polonii i Polaków za granicą jest także okazją do zobaczenia, że wielokrotnie w historii polonia pomagała Polsce. „Wielka emigracja Polaków żyjąca we Francji tworzyła kulturę i mówiła o Polsce, w czasach Solidarności Polonia wspierała ojczyznę finansowo. Widać więc, że potrzebujemy siebie nawzajem” – mówił. Zdaniem bp. Turzyńskiego, ważna jest również „wspólnota modlitwy i wiary”. „Trzeba modlić się za Polonię. Emigranci potrzebują siły, która płynie z naszej modlitwy po to, by zachować tożsamość i wiarę w świecie zlaicyzowanym” – zastrzegł.

Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, fot. PAP/Piotr Nowak

Medal dla biskupa polowego

W czasie sympozjum prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski wręczył biskupowi polowemu Wojska Polskiego Wiesławowi Lechowiczowi medal ustanowiony przez założycieli stowarzyszenia jako podziękowanie za pełnioną w latach 2011–2022 posługę delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Bp Lechowicz przypomniał, że w ostatnich latach w biurze Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji pojawiły się nowe inicjatywy. Wymienił m.in. organizowane od 2016 r. Kongresy Młodzieży Polonijnej, które co roku gromadzą ok. 250 osób polskiego pochodzenia z ponad 20 krajów oraz organizowane od 2019 r. Kongresy Rodzin Polonijnych.

Bp Wiesław Lechowicz oraz przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii matka Ewa Kaczmarek MChR, fot. PAP/Piotr Nowak

W ciągu ostatnich lat pojawiła się inicjatywa, żeby organizować kursy przygotowawcze dla księży wyjeżdżających poza granice kraju. Nie jesteśmy takimi optymistami jak kardynałowie Edmund Dalbor czy August Hlond, żeby po kilku księży z każdej diecezji wyjeżdżało za granicę co roku, ale w kursach co roku uczestniczy ok. 10-12 księży. Są w tym gronie księża diecezjalni i zakonnicy” – zapewnił.

Hierarcha zaznaczył, że biskupi polscy korzystają z pomocy Polonijnej Rady Duszpasterskiej, która powstała w 1992 r., a która skupia w swoim gronie księży rektorów i koordynatorów polskiego duszpasterstwa, a także osoby świeckie. „Od niedawna istnieje również polonijna rada rodziny, która zwraca uwagę na duszpasterstwo małżeństw i rodzin w środowiskach polonijnych” – dodał.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski wręcza złoty medal Stowarzyszenia biskupowi polowemu Wojska Polskiego, fot. PAP/Piotr Nowak

Organizatorem sympozjum są Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą 2 maja o godz. 13.30 zostanie odprawiona w jasnogórskiej kaplicy Królowej Polski msza święta w intencji Polonii i Polaków za granicą pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego.

Galeria (5 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze