Akademicka Procesja Eucharystyczna po raz pierwszy przeszła ulicami Warszawy [+GALERIA]
Krakowskim Przedmieściem w Warszawie przeszła Akademicka Procesja Eucharystyczna. To pierwsza taka procesja w Warszawie. Młodzież i ich duszpasterze wyruszyli po niedzielnej mszy świętej o 19:00 z kościoła św. Anny (który usytuowany jest tuż przy Placu Zamkowym) i zatrzymując się przy czterech ołtarzach (gdzie odczytywane i rozważane były fragmenty Ewangelii) dotarli do bazyliki św. Krzyża.
Nabożeństwo – w niedzielę w oktawie Bożego Ciała – przygotowali duszpasterze i młodzież z kościoła św. Anny oraz sześć innych warszawskich duszpasterstw akademickich (Duszpasterstwo Akademickie „Święty Krzyż” z bazyliki św. Krzyża, dominikańskie duszpasterstwo „Studnia” ze Służewia, „Sandał” z Kościoła Najświętszego Zbawiciela, „Camino” z kościoła św. Barbary, olimpijskie duszpasterstwo „Student+” oraz jezuicki „Dąb” z ul. Rakowickiej).
– O akademickiej procesji myśleliśmy już rok temu, ale chcieliśmy wszystko dobrze przygotować, dlatego pierwsza taka procesja przeszła w centrum Warszawy w tym roku. W organizację tego nabożeństwo zaangażowało się 150 osób – mówi Piotr Filipek z Duszpasterstwa Akademickiego Świętej Anny.
Od 2016 roku taka procesja przygotowywana jest w Poznaniu. Młodzi z warszawskich duszpasterstw przyznają, że inspirowali się poznańską procesją, ale do warszawskiego nabożeństwa wprowadzili kilka zmian. – Chcieliśmy, by Akademicka Procesja wyrażała to, czym żyjemy na co dzień w duszpasterstwach akademickich – miłością do Jezusa Eucharystycznego. Całe wydarzenie było przygotowane tak, by to On był w centrum i żebyśmy wspólnie oddali Mu chwałę, dając też świadectwo naszej wierze. W stolicy Wielkopolski procesja skupia się wokół Jezusa Chrystusa Arcykapłana, nas gromadzi Dobry Pasterz – wyjaśnia Piotr Filipek. I dodaje, że ikona, która szła na czele warszawskiej procesji była narysowana przez artystkę znaną jako Słowikon.
Organizatorzy Akademickiej Procesji Eucharystycznej na niedzielne nabożeństwo przygotowali mobilny ołtarz. Był on wkładany na wózek, który służba liturgiczna przewoziła po modlitwie przy danym ołtarzu. – Nie chcieliśmy zbyt mocno ingerować w miejską przestrzeń. Ołtarz trzeba byłoby wtedy wcześniej przygotować i martwić się o pogodę. A tak – ołtarz wędruje razem z procesją – wyjaśnia Piotr Filipek.
Członkowie warszawskich duszpasterstw chcą, by Akademicka Procesja Eucharystyczna była coroczną tradycją i by była przeżywana właśnie w niedzielę w oktawie Bożego Ciała. W samą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Warszawie odbywa się Centralna Procesja, a część studentów wyjeżdża (do rodzinnego domu, na wypoczynek). – A w niedzielę, która kończy długi weekend, wracają już do miasta. Liczymy więc na to, że uda się utrzymać i pogłębić jedność duszpasterstw, która zbudowała się przy okazji Akademickiej Procesji – dodaje Piotr Filipek.
Galeria (16 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |