fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Akademicka Procesja Eucharystyczna po raz pierwszy przeszła ulicami Warszawy [+GALERIA]

Krakowskim Przedmieściem w Warszawie przeszła Akademicka Procesja Eucharystyczna. To pierwsza taka procesja w Warszawie. Młodzież i ich duszpasterze wyruszyli po niedzielnej mszy świętej o 19:00 z kościoła św. Anny (który usytuowany jest tuż przy Placu Zamkowym) i zatrzymując się przy czterech ołtarzach (gdzie odczytywane i rozważane były fragmenty Ewangelii) dotarli do bazyliki św. Krzyża.

Nabożeństwo – w niedzielę w oktawie Bożego Ciała – przygotowali duszpasterze i młodzież z kościoła św. Anny oraz sześć innych warszawskich duszpasterstw akademickich (Duszpasterstwo Akademickie „Święty Krzyż” z bazyliki św. Krzyża, dominikańskie duszpasterstwo „Studnia” ze Służewia, „Sandał” z Kościoła Najświętszego Zbawiciela, „Camino” z kościoła św. Barbary, olimpijskie duszpasterstwo „Student+” oraz jezuicki „Dąb” z ul. Rakowickiej).

fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

– O akademickiej procesji myśleliśmy już rok temu, ale chcieliśmy wszystko dobrze przygotować, dlatego pierwsza taka procesja przeszła w centrum Warszawy w tym roku. W organizację tego nabożeństwo zaangażowało się 150 osób – mówi Piotr Filipek z Duszpasterstwa Akademickiego Świętej Anny.

Od 2016 roku taka procesja przygotowywana jest w Poznaniu. Młodzi z warszawskich duszpasterstw przyznają, że inspirowali się poznańską procesją, ale do warszawskiego nabożeństwa wprowadzili kilka zmian. – Chcieliśmy, by Akademicka Procesja wyrażała to, czym żyjemy na co dzień w duszpasterstwach akademickich – miłością do Jezusa Eucharystycznego. Całe wydarzenie było przygotowane tak, by to On był w centrum i żebyśmy wspólnie oddali Mu chwałę, dając też świadectwo naszej wierze. W stolicy Wielkopolski procesja skupia się wokół Jezusa Chrystusa Arcykapłana, nas gromadzi Dobry Pasterz – wyjaśnia Piotr Filipek. I dodaje, że ikona, która szła na czele warszawskiej procesji była narysowana przez artystkę znaną jako Słowikon.

fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Organizatorzy Akademickiej Procesji Eucharystycznej na niedzielne nabożeństwo przygotowali mobilny ołtarz. Był on wkładany na wózek, który służba liturgiczna przewoziła po modlitwie przy danym ołtarzu. – Nie chcieliśmy zbyt mocno ingerować w miejską przestrzeń. Ołtarz trzeba byłoby wtedy wcześniej przygotować i martwić się o pogodę. A tak – ołtarz wędruje razem z procesją – wyjaśnia Piotr Filipek.

Członkowie warszawskich duszpasterstw chcą, by Akademicka Procesja Eucharystyczna była coroczną tradycją i by była przeżywana właśnie w niedzielę w oktawie Bożego Ciała. W samą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Warszawie odbywa się Centralna Procesja, a część studentów wyjeżdża (do rodzinnego domu, na wypoczynek). – A w niedzielę, która kończy długi weekend, wracają już do miasta. Liczymy więc na to, że uda się utrzymać i pogłębić jedność duszpasterstw, która zbudowała się przy okazji Akademickiej Procesji – dodaje Piotr Filipek.

Galeria (16 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze