fot. PAP/Marcin Bielecki

Akcja modlitewna „Różaniec do granic” [ZDJĘCIA]

Pomysłodawcy inicjatywy „Różańca do granic”, która odbyła się 3 lata temu i „Polska pod krzyżem”, która odbyła się na 14 września 2019 r. na Świętym Krzyżu, w tym roku planują kontynuować akcję pod nazwą „Różaniec do granic nieba”.

Odbędzie się ona od 1 do 8 listopada i będzie składała się z dwóch różnych elementów – dla parafii i dla rodzin.

fot. PAP/Marcin Bielecki

„Wszyscy są zaproszeni, by udać się w dowolnym dniu, między 1-8 listopada na rodzinny grób na cmentarz i tam w modlitwie przywołać dzieci nienarodzone, którym niedane było przyjść na świat, włączając je tym samym w sposób świadomy do wspólnoty rodzinnej” – mówi Bodasiński. „Zachęcamy również, aby prosić o wybaczenie te dzieci, którym nie zostało dane narodzić z powodu winy ich rodziców, oraz wołać do Boga o uzdrowienie ran tych rodziców, którzy nie ze swojej winy utracili potomstwo przed jego narodzeniem” – dodał organizator akcji. Już teraz wierni włączają się do bardzo podobnej akcji; znanej z poprzednich lat. Na zdjęciach modlitwa różańcowa przy polsko-niemieckiej granicy w Rosówku.

>>> Jak w tym roku będzie wyglądał „Różaniec do granic”? Znamy szczegóły

Różaniec na rzece

Z kolei inną akcję modlitewną organizują parafianie z Czerwińsk. Wierni parafii Czerwińsk nad Wisłą w diecezji płockiej przez cztery miesiące w roku biorą udział w modlitwie różańcowej na rzece Wiśle. Podczas 10-kilometrowego rejsu mają pięć stacji, przy każdej odmawiając jedną dziesiątkę różańca. Najbliższy różaniec na Wiśle odbędzie się w niedzielę 11 października.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Na 10-kilometrowy rejs po Wiśle wierni parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą wyruszają od czterech lat, od czerwca do października, w jedną z niedziel danego miesiąca. Tradycję wodnego pielgrzymowania wprowadzili księża salezjanie z czerwińskiego sanktuarium, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia. Parafia położona jest nad Wisłą, stąd wśród jej mieszkańców jest wielu wodniaków, posiadających motorówki, drewniane pychówki i inne łodzie. Duchowni i parafianie połączyli pasję z modlitwą.

Modlitwa różańcowa na Wiśle adresowana jest do konkretnego środowiska – do wodniaków. Uczestnicząc w rejsie po «królowej polskich rzek» modlimy się w intencjach wodniaków, ale też za Ojczyznę, przez którą płynie Wisła. (ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz czerwińskiej parafii)

>>> Gdzie jest prawdziwy sens różańca?

Rejs modlitewny rozpoczyna się w miejscowości Wychódźc. Kolejne przystanki mają miejsce.in. na terenie w archidiecezji warszawskiej, a finał jest w Czerwińsku. Wszędzie do wodniaków przyłączają się wierni na lądzie. W rejsach różańcowych zazwyczaj uczestniczy około 50 osób na kilkunastu łodziach. Uczestnicy różańca na Wiśle podkreślają, że „modlitwa na wodzie jest niezwykła”, odbywa się w otoczeniu przyrody, która budzi podziw i respekt zarazem. Jednym z nich jest Marcin Gortat, burmistrz Czerwińska.

Galeria (6 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze