fot. niepodlegla

Akcja #mojaflaga – 2 maja Dzień Flagi RP

Fundacja „Niepodległa” kolejny już raz zaprasza do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej 2 maja – z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Udział w akcji wymaga jedynie wywieszenia Biało-Czerwonej, sfotografowania jej i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.


W akcji #mojaflaga dotychczas brali udział miedzy innymi Adam Małysz, Marcin Gortat i Energa Basket Liga, Tour de Pologne i Czesław Lang oraz czołowi polscy lekkoatleci tacy jak Adam Kszczot, Konrad Bukowiecki, Paweł Wojciechowski czy Marcin Lewandowski. W promocję akcji angażowały się również Polski Komitet Olimpijski, Polska Liga Siatkowa i profil Łączy Nas Piłka. Ambasadorami akcji są też wszyscy Polacy, którzy wywieszają biało-czerwoną podczas świąt państwowych i w ważnych momentach życia.

>>> Rzecznik KEP: flaga to powód do dumy

Akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę już ponad miliona internautów. Organizatorzy mają nadzieję, że i w tym roku pod tym hasztagiem znajdziemy setki tysięcy powiewających biało-czerwonych flag. Wystarczy wywiesić je przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, zrobić zdjęcie i umieścić w mediach społecznościowych z odpowiednim oznaczeniem. Nie musi to być duża flaga, można ją uszyć samodzielnie albo zrobić z papieru. – Ważne, abyśmy pokazali, że w tym dniu jednoczą nas barwy narodowe – zaprasza Fundacja Niepodległa.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dzień Flagi to jeden z dni tzw. majówki. Obchodzimy je 2 maja. Dlaczego akurat 2 maja ustanowiono Dzień Flagi? Święto obowiązuje już od kilkunastu lat. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Dzień Flagi ustanowiony został w samym środku tak zwanej majówki – pomiędzy Świętem Pracy oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Przypada więc 2 maja. Tego samego dnia przypada również drugie święto – Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

>>> Ks. Oder: lekcja patriotyzmu ważnym dziedzictwem Jana Pawla II

Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Przede wszystkim chodziło o wykorzystanie dnia pomiędzy dwoma innymi świętami 1 i 3 maja, a także promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii. Symboliczne znaczenie miał również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Jest jednak dniem, w który bardzo często bierze się urlop, właśnie dlatego, że wypada on pomiędzy dwoma innymi świętami wolnymi od pracy. 

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jak obchodzi się Dzień Flagi? Przede wszystkim poprzez wywieszanie polskich barw narodowych. Dlatego tego dnia, a najczęściej przez całą majówkę, polskie flagi wywieszane są w oknach, na balkonach czy w ogrodach. To również dzień, w który organizowane są różne wydarzenia i manifestacje patriotyczne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało specjalny przewodnik po Dniu Flagi, w którym przybliżone zostały prawidłowe zasady prezentowania flagi. MSWiA wskazuje w nim na różnice pomiędzy polską flagą i polskimi barwami narodowymi. Flaga, składająca się z dwóch pasów równej szerokości – białego u góry i czerwonego u dołu – ma proporcję 5:8. Barwy narodowe nie mają natomiast określonych proporcji i mogą być eksponowane w różnych formach, np. wstążki lub kokardy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze