Akcja #mojaflaga – 2 maja Dzień Flagi RP
Fundacja „Niepodległa” kolejny już raz zaprasza do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej 2 maja – z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Udział w akcji wymaga jedynie wywieszenia Biało-Czerwonej, sfotografowania jej i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.
W akcji #mojaflaga dotychczas brali udział miedzy innymi Adam Małysz, Marcin Gortat i Energa Basket Liga, Tour de Pologne i Czesław Lang oraz czołowi polscy lekkoatleci tacy jak Adam Kszczot, Konrad Bukowiecki, Paweł Wojciechowski czy Marcin Lewandowski. W promocję akcji angażowały się również Polski Komitet Olimpijski, Polska Liga Siatkowa i profil Łączy Nas Piłka. Ambasadorami akcji są też wszyscy Polacy, którzy wywieszają biało-czerwoną podczas świąt państwowych i w ważnych momentach życia.
>>> Rzecznik KEP: flaga to powód do dumy
Akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę już ponad miliona internautów. Organizatorzy mają nadzieję, że i w tym roku pod tym hasztagiem znajdziemy setki tysięcy powiewających biało-czerwonych flag. Wystarczy wywiesić je przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, zrobić zdjęcie i umieścić w mediach społecznościowych z odpowiednim oznaczeniem. Nie musi to być duża flaga, można ją uszyć samodzielnie albo zrobić z papieru. – Ważne, abyśmy pokazali, że w tym dniu jednoczą nas barwy narodowe – zaprasza Fundacja Niepodległa.
Dzień Flagi to jeden z dni tzw. majówki. Obchodzimy je 2 maja. Dlaczego akurat 2 maja ustanowiono Dzień Flagi? Święto obowiązuje już od kilkunastu lat. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne. Dzień Flagi ustanowiony został w samym środku tak zwanej majówki – pomiędzy Świętem Pracy oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Przypada więc 2 maja. Tego samego dnia przypada również drugie święto – Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
>>> Ks. Oder: lekcja patriotyzmu ważnym dziedzictwem Jana Pawla II
Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Przede wszystkim chodziło o wykorzystanie dnia pomiędzy dwoma innymi świętami 1 i 3 maja, a także promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii. Symboliczne znaczenie miał również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Jest jednak dniem, w który bardzo często bierze się urlop, właśnie dlatego, że wypada on pomiędzy dwoma innymi świętami wolnymi od pracy.
Jak obchodzi się Dzień Flagi? Przede wszystkim poprzez wywieszanie polskich barw narodowych. Dlatego tego dnia, a najczęściej przez całą majówkę, polskie flagi wywieszane są w oknach, na balkonach czy w ogrodach. To również dzień, w który organizowane są różne wydarzenia i manifestacje patriotyczne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało specjalny przewodnik po Dniu Flagi, w którym przybliżone zostały prawidłowe zasady prezentowania flagi. MSWiA wskazuje w nim na różnice pomiędzy polską flagą i polskimi barwami narodowymi. Flaga, składająca się z dwóch pasów równej szerokości – białego u góry i czerwonego u dołu – ma proporcję 5:8. Barwy narodowe nie mają natomiast określonych proporcji i mogą być eksponowane w różnych formach, np. wstążki lub kokardy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |