Alarcón García: obecność osób z niepełnosprawnością uwiarygodnia proces synodalny
Osoby z niepełnosprawnością są największą mniejszością na świecie – powiedział Enrique Alarcón García, przewodniczący Frater España – Chrześcijańskiego Bractwa Osób z Niepełnosprawnością z Hiszpanii. Wielką niespodzianką, która jeszcze bardziej uwiarygodnia proces synodalny nazwał on zaproszenie takich osób przez papieża Franciszka do udziału w trwającym w Watykanie zgromadzenie Synodu Biskupów.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę, że osoby z niepełnosprawnością brały udział w poprzednich etapach procesu synodalnego. Będąc „największą mniejszością na świecie”, padają one ofiarą wielkiej marginalizacji społecznej i przeżywają ogromne trudności.
>>> Niepełnosprawność. Przeszkoda na drodze do kapłaństwa?
W tym kontekście podejście, jakie papież Franciszek zdecydował się nadać Synodowi, „jest radykalną zmianą: Kościół nas wzywa, słucha nas, chce wiedzieć, co myślimy”. Oznacza to, zaznacza Alarcón García, że „dla Kościoła droga integracji jest możliwa, że jest to alternatywa dla paternalizmu lub opieki społecznej, jakie obserwujemy w wielu częściach świata”.
„Na Synodzie współpracujemy ze wszystkimi peryferiami, w tym z osobami niepełnosprawnymi” – wskazał świecki ojciec synodalny. Przyznał, że „modlitewna gotowość do braterskiego słuchania”, już w trakcie przedsynodalnych rekolekcji w Sacrofano, pomogła wszystkim.
„Synodalność wymaga Kościoła, w którym wszyscy mogą być i wszyscy są wezwani do zachowania postawy miłosierdzia. To ważna rewolucja, i w tym sensie Synod ma charakter pedagogiczny: hierarchia zaczyna rozumieć, że możliwe jest prowadzenie dialogu. Jest to początek procesu, mam nadzieję, że Synod przyniesie zmianę w strukturze Kościoła, w kierunku rzeczywistego uczestnictwa. Jest to kwestia strukturalna, która z Rzymu przenika do wszystkich konferencji episkopatu, do wszystkich diecezji, do wszystkich parafii, w perspektywie komunii, i która widzi także osoby niepełnosprawne jako podmioty ewangelizacji” – podkreślił Alarcón García.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |