Algieria: beatyfikacja 19 męczenników przełożona na później

Beatyfikacja 19 męczenników algierskich, zamordowanych w latach 90. XX w., planowana na jesień br., została przesunięta na późniejszy termin. Decyzję tę ogłoszono w komunikacie po spotkaniu tamtejszych biskupów, ich wikariuszy generalnych oraz nuncjusza apostolskiego w Algierii, jakie odbyło się 18 czerwca.

Beatyfikacja dotyczy m.in. siedmiu trapistów z Tibhirine, porwanych w marcu 1996 r. z tamtejszego klasztoru Matki Bożej Atlasu, znajdującego się w 80 km na południe od Algieru. 23 maja Zbrojna Grupa Islamska (GIA) ogłosiła komunikat, zawierający informację o ich śmierci. Zostaną oni wyniesieni na ołtarze jako męczennicy razem z 12 innymi zakonnikami i zakonnicami, zamordowanymi w Algierii z nienawiści do wiary w latach 1994-1996, w tym z ówczesnym biskupem Oranu, Pierre’m Claverie. Wszyscy oni w trudnym dla Algierii okresie zdecydowali się świadomie pozostać w kraju u boku swoich braci muzułmanów, wierni Chrystusowi i Kościołowi. Na styku różnych religii i kultur pragnęli dawać świadectwo pokoju i dialogu.

Komunikat tłumaczy odroczenie beatyfikacji opóźnieniami organizacyjnymi. Zaznacza też, że pozwoli to na „lepsze zaangażowanie wszystkich zainteresowanych: Stolicy Apostolskiej, zgromadzeń zakonnych, władz państwowych i lokalnych wspólnot” katolickich.

Według portalu Il Sismografo powody opóźnienia w dużej mierze wyjaśnia duże zróżnicowanie przynależności zakonnej sług Bożych. Oprócz bp. Claverie, który był dominikaninem i siedmiu trapistów, jest wśród nich czterech ojców białych, jeden marysta i sześć sióstr zakonnych z trzech różnych zgromadzeń (misjonarek Matki Bożej Apostołów, augustynek misjonarek i małych sióstr od Najświętszego Serca).

Innym elementem opóźniającym beatyfikację, może być delikatna sytuacja polityczna i religijna w Algierii, gdzie nieliczny Kościół katolicki żyje pośród dominującego islamu, dlatego wielką wagę przywiązuje do dialogu międzyreligijnego. Podnoszą się więc głosy, także wewnątrz Kościoła w Algierii, że oprócz katolickich męczenników są też inni, pochodzący także spośród samych muzułmanów, którzy oddali życie za sprzeciw wobec islamskiego fanatyzmu religijnego.

Trzecim powodem opóźnienia może być pragnienie, by beatyfikacji przewodniczył osobiście papież Franciszek. Biskupi zaprosili go do Algierii już we wrześniu 2017 r. Z kolei w kwietniu br. ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej ogłosił, że rząd wyraził zgodę na wizytę papieża w tym kraju.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze