kadr z filmu „Ludzie Boga”

Algieria: beatyfikacja bpa Claverie i towarzyszy 8 grudnia

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

8 grudnia w Oranie będzie miała miejsce beatyfikacja bpa Piotra Claverie i jego 18 towarzyszy w sanktuarium Matki Bożej z Santa Cruz w Oranie – poinformował episkopat Algierii. Uroczystości beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu.

Pierwszy z tej grupy – bp Piotr Claverie, dominikanin (1938-96), był w latach 1981-96 ordynariuszem algierskiego Oranu. Zginął on wraz ze swym młodym kierowcą, muzułmaninem Mohamedem Bouchikhim w wyniku wybuchu samochodu-pułapki przed wejściem do domu biskupiego. W gronie pozostałych męczenników jest też siedmiu trapistów z klasztoru w Tibhirine, zamordowanych w maju tego samego roku przez terrorystów islamskich. Wszyscy wspomniani męczennicy w trudnym dla Algierii okresie zdecydowali się świadomie pozostać tam u boku swoich braci muzułmanów, wierni Chrystusowi i Kościołowi. Na styku różnych religii i kultur pragnęli dawać świadectwo pokoju i dialogu.

Algierscy biskupi wskazują że nowi błogosławieni będą dani tamtejszemu Kościołowi jako orędownicy oraz wzór życia chrześcijańskiego, przyjaźni i braterstwa, spotkania i dialogu. „Niech ich przykład pomoże nam w naszym dzisiejszym życiu. Ich beatyfikacja będzie dla Kościoła i dla świata, bodźcem i apelem o budowanie razem świata pokoju i braterstwa” – czytamy w komunikacie episkopatu Algierii.

Algieria: beatyfikacja bpa Claverie i towarzyszy 8 grudnia
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze