fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kard. Bagnasco: Jezus nie wymaga od nas desperackiej służby, ale prosi nas, byśmy poddali się łasce

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jezus nie wymaga od nas desperackiej służby, ale prosi nas, byśmy poddali się łasce (…) tylko wtedy będziemy mogli działać tak, jak On naucza – mówił w homilii przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco.

W czwartek rozpoczęło się w Poznaniu zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Wydarzenie organizowane w stolicy Wielkopolski pod hasłem „Solidarny duch Europy” ma związek z trwającymi w tym roku obchodami jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego.

Przewodniczący CCEE, arcybiskup metropolita Genui kard. Angelo Bagnasco w homilii w trakcie wieczornej mszy św. podkreślił, że Najświętsza Eucharystia jest „szczytem i źródłem Kościoła”. Jak mówił, „jej misterium rodzi się z nowego przymierza przypieczętowanego krzyżem zbawienia, którego Msza Święta jest wieczystą pamiątką”. „Od tej chwili na obliczu Ludu Bożego jaśnieje oblicze Chrystusa, nadziei świata, centrum kosmosu i historii, światła narodów” – wskazał hierarcha.

Kard. Bagnasco zaznaczył, że „wszystko, co dotyczy Kościoła, a więc i nas, pasterzy, wspólnoty chrześcijańskiej, każdego ochrzczonego albo będzie przeżywane w kluczu eucharystycznym, albo pozostanie jałowe, nawet jeśli odnotuje akceptację i powodzenie”.

„W rzeczywistości każda praca apostolska – w tym nasze spotkanie – nie wystarczy, aby została wykonana +dla+ Pana, ale musi być wykonana także +z+ Panem: tylko wtedy jest owocna, nawet gdy nie widzimy rezultatów” – dodał.

Przewodniczący CCEE tłumaczył, że nie wystarczy jednak pracować dużo, a należy pracować dobrze, co – jak wskazał – oznacza jednocześnie „przede wszystkim pracować z Bogiem, będąc wewnętrznie zjednoczonym z Tym, który chce z nami współpracować w swoim dziele zbawienia”.

„Wokół ołtarza obejmujemy Chrystusa, naszą nadzieję i nasze życie, aby wszystko, co będziemy mówić na tym zgromadzeniu plenarnym, było powiedziane dla Niego i z Nim” – podkreślił kardynał.

W swojej homilii hierarcha nawiązał także do słów św. Pawła, który – mówiąc o wartości i ryzyku poznania – „przenosi nas do meritum sprawy”.

„Jeśli poznanie jest po to, aby odkryć prawdę, to Chrystus jest pełną i przedwieczną prawdą, logos Boga. Dlaczego św. Paweł tak mówi? Ponieważ wie (…), że droga prawdy może pokazywać labirynty, w których gubi się rozum; ponieważ wie, że ludzka inteligencja – niosąc znak starożytnego grzechu – może dać się zwieść fragmentami prawdy i zapomnieć o całej prawdzie; ponieważ wie, że poszukiwanie zgody może źle się odbić na służbie prawdzie” – mówił duchowny.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jak dodał, dlatego właśnie św. Paweł przywołuje nas do „centrum i do kryterium”, którym jest Chrystus, „przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy”.

Kard. Bagnasco podkreślił również, że to właśnie Ewangelia przypomina „o bezinteresowności relacji i służby”. Jak mówił, tłumaczył to już sam Jezus, który wskazywał, że „wszyscy jesteśmy w stanie czynić dobro tym, którzy nam czynią dobro, ale uczeń musi czynić dobro nawet tym, którzy mu się nie odwdzięczą lub go krzywdzą: Miłujcie swych nieprzyjaciół” – przypomniał.

„W tym leży chrześcijańska różnica, która nie jest moralistyczna. Jezus nie wymaga od nas desperackiej służby, ale prosi nas, byśmy poddali się łasce, słodkiej mocy jego ducha: tylko wtedy będziemy mogli działać tak, jak On naucza, ponieważ On sam będzie działać w nas. Stawiając przed nami najwyższe cele, prosi nas, byśmy poddali się Jego miłości, która przemienia serce z kamienia w serce z ciała” – podkreślił.

Kardynał przypomniał także zgromadzonym w poznańskim kościele farnym, że Bóg zachęca do wybaczania i do tego, by nie oceniać. „W rzeczywistości Jezus zawsze oceniał, ale jego ocena – nawet bardzo surowa – nie miażdżyła ludzi, ile ratowała ich w prawdzie i w miłości. Oto wzór oceny: wiernie wskazywać drogę, którą Chrystus nam objawił, wiedząc, że tylko Bóg w pełni zna serce człowieka, i nie zakładając, że jesteśmy w stanie stwierdzić stan łaski każdej osoby. To jest Jego pastwisko” – mówił.

„Przesłanie jest wielkie i poważne, dlatego jest piękne: jest ono wymagające i konfrontuje naszą wiarę w łaskę Bożą, w moc sakramentów, w sprawczy charakter Słowa Pana. Nie jesteśmy sami. Celebrując Eucharystię, zbliżamy się do źródła łaski i, podobnie jak Samarytanka przy studni Jakuba, prosimy Pana – spragnionego naszego pragnienia – aby zawsze dawał nam wodę, która zaspokaja i rozpala pragnienie Jego samego. Wierzymy, że cały świat ma to głębokie pragnienie: prośmy, aby je poczuł i abyśmy wszyscy mogli być pokornymi nosicielami wody” – powiedział kard. Bagnasco.

W czwartkowej mszy św. w kościele farnym w Poznaniu brał udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawicie władz regionalnych i lokalnych.

Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) potrwa w Poznaniu do niedzieli. Do stolicy Wielkopolski zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów Europy. Gospodarzem spotkania jest abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae) powstała w 1971 r. W jej skład wchodzą przewodniczący episkopatów krajów europejskich oraz biskupi będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze