Algieria: chrześcijanin skazany na karę więzienia za obrazę islamu na Facebooku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

8 stycznia bieżącego roku sąd w Bouira (około 100 km na wschód do Algiers) uznał 34-letniego chrześcijanina Samira Chamek za winnego znieważania islamu i Mahometa na swoim profilu na Facebooku. Chrześcijanin został skazany na rok więzienia. Pan Samir twierdzi, że będzie składał apelację do Sądu Najwyższego. Wyrok ten zapadł po rocznej walce prawnej.

W grudniu 2015 roku policjanci z wydziału cyberprzestępczego zobaczyli zdjęcia i komentarze na profilu facebookowym pana Chameka. Według policji: „Zamieszczone wpisy oskarżały proroka Mahometa o terroryzm i morderstwo, a także porównały go z Hitlerem, odnosząc się do prześladowań i masakr ludności żydowskiej”. 6 grudnia pan Chamek został aresztowany, a potem wypuszczony na wolność. „Policjanci zabrali mnie na posterunek policji i przesłuchiwali mnie przez prawie 5 godzin. Kazali mi zalogować się na mój profil na Facebook’u i tak zrobiłem” – powiedział chrześcijanin w wywiadzie dla World Watch Monitor.

Na podstawie zeznań policji prokurator sporządził akt oskarżenia, w którym zarzucił panu Chamekowi znieważenie islamu i proroka Mahometa, co w Algierii jest przestępstwem na podstawie artykułu 144 Kodeksu Karnego tego kraju. Sprawa trafiła do sądu.

3 lipca 2016 roku chrześcijanin został uznany za winnego i skazany na karę grzywny w wysokości 100 000 algierskich dinarów (co stanowi około 900 dolarów amerykańskich). Prokurator, który domagał się dwóch lat więzienia i kary grzywny w wysokości 50 000 dinarów algierskich, nie był zadowolony z ogłoszonego wyroku i złożył apelację.

2 października 2016 roku odbył się kolejny proces, tym razem bez udziału oskarżonego chrześcijanina. Prokurator zażądał od sądu apelacyjnego wymierzenia panu Chamekowi maksymalnej kary, jaką przewiduje artykuł 144 Kodeksu Karnego w Algierii – 5 lat pozbawienia wolności.

16 października 2016 roku sąd apelacyjny ogłosił wyrok na chrześcijanina: 5 lat więzienia i kara grzywny w wysokości 100 000 dinarów algierskich. 25 grudnia 2016 roku pan Chamek odwołał się do wyroku sądu apelacyjnego. 8 stycznia 2017 roku sąd zredukował karę więzienia do jednego roku i odstąpił od kary grzywny.

„Będę składał apelację do Sądu Najwyższego. Podczas tych wszystkich procesów wyjaśniłem sędziemu, że tylko podzieliłem się publikacjami od innych osób, a także nie potrafię biegle obsługiwać komputera i nie znam dobrze języka francuskiego” – powiedział chrześcijanin. Wielu mieszkańców Algierii, byłej kolonii francuskiej, nadal mówi po francusku. Jednak na obszarze Berber większość ludzi posługuje się językiem berberskim i arabskim.

6 września 2016 roku pan Silmane Bouhafs, chrześcijanin z Algierii, został skazany na trzy lata więzienia za „znieważanie islamu i proroka Mahometa” na swoim profilu na Facebooku. Obecnie chrześcijanin przebywa w więzieniu, a jego rodzina ubiega się o ułaskawienie od prezydenta Algierii.

Tłumaczenie: Marcin Rak

Źródło: https://www.worldwatchmonitor.org/2017/01/4856384/

Zobacz także
Wasze komentarze