fot. Maciej Kluczka

Amazonki przybyły na Jasną Górę

Kobiety z całej Polski oraz Niemiec i Czech przybyły w sobotę do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie w 23. Międzynarodowej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi.

Data pielgrzymki nie jest przypadkowa. Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej i Purella Superfoods rozpoczynają kampanię świadomościową pt. „Różowy październik”. O profilaktyce, diagnostyce i terapii raka piersi – także w postaci zaawansowanej – organizatorzy będą rozmawiać z ekspertami i znanymi ambasadorkami kampanii.

fot. unsplash

Na jasnogórskim placu, ze słonecznikami w dłoniach, zgromadziły się reprezentantki 220 klubów amazonek. Specjalny list skierował do nich papież Franciszek. „W ostatnich miesiącach naznaczonych cierpieniem i niepewnością związanymi z pandemią nasza wiara i ufność Bogu zostały poddane próbie. Nie możemy jednak zapomnieć, że Chrystus żyje, On jest nasza nadzieją. Wszystko, czego dotknie, staje się nowe, napełnia się życiem. On żyje i chce, abyś ty żył, On jest w tobie, jest z tobą i nigdy cię nie opuszcza, niezależnie od tego, jak zostałeś poraniony doświadczeniami. On jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na Ciebie, abyś zaczął od nowa” – napisał papież.

Tradycyjnie amazonki apelują z Jasnej Góry o to, by kobiety wykonywały badania profilaktyczne. W tym roku ten apel miał szczególny wyraz. „To jest bardzo trudny okres, i często w tym strachu nie wychodzimy do lekarzy, często się nie można dostać do nich, ale tu apeluję o rozwagę, żeby nie zapominać, żeby chodzić, żeby nie zostawiać i nie czekać na później. Musimy tak zrobić, żeby nie było za późno. Pamiętajmy, że choroba nowotworowa się bardzo szybko rozwija, jeżeli nie jest wcześnie zdiagnozowana i leczona, to później lekarze rozkładają ręce” – powiedziała prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek Elżbieta Markowska.

fot. EPA/

Ze szczególnym apelem prezes Częstochowskich Amazonek zwróciła się w tym roku do lekarzy. „Otwórzcie się wreszcie dla nas! Niech te przychodnie pierwszego kontaktu zostaną otwarte. Wszyscy się pozamykali szczelnie, i my tak naprawdę nie mamy dostępu, każdy się boi. Czy my jesteśmy trędowaci? Nie. Jak nie będziemy mogli wejść do lekarza, to jak mamy zadbać o siebie? Proszę mi powiedzieć, jak ja mam przekazać lekarzowi na wizycie online, co mnie boli? Ja mogę mieć zupełnie inny próg bólu, mogę inaczej to odbierać i często niestety zdarza się tak, że ta diagnoza jest bardzo mylna, lekarz nam przepisuje specyfiki na odległość, a choroba się rozwija. Więc apel mój jest taki: otwórzcie się wreszcie, niech służba zdrowia będzie normalna, bo później będzie za późno” – dodała.

❤️?❤️

Opublikowany przez Gostyński Klub” Amazonki” Sobota, 3 października 2020

Specjalny list z pozdrowieniami przesłała do amazonek małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która uczestniczyła w częstochowskich spotkaniach tego środowiska w 2016 i 2017 r. „Dzięki istnieniu społeczności amazonek, mogą panie codziennie działać i pomagać pacjentom w pokonywaniu choroby, budząc nadzieję na powrót do normalnego życia. Bycie częścią tej szczególnej wspólnoty dodaje kobietom siły i wiary w to, że żadna z nich nie będzie pozostawiona sama sobie z problemami i troskami. Ta empatia i solidarność, tak charakterystyczne dla ruchu amazonek, wzbudzają mój szacunek i podziw. Chciałabym, aby to świadectwo pań stało się udziałem jak najliczniejszej grupy kobiet, by uwierzyły, ze nawet z najtrudniejszej sytuacji życiowej można znaleźć wyjście” – napisała Agata Kornhauser-Duda do uczestniczek pielgrzymki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze