fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Ambasador Mongolii: wizyta papieża promuje pokój

Ambasador Mongolii przy Stolicy Apostolskiej, Gerelmaa Davaasuren, z niecierpliwością czeka na papieża Franciszka i wyraża wdzięczność za historyczną wizytę. „Wizyta pokaże Mongolię na arenie światowej i będzie promować dialog międzyreligijny i szacunek dla różnych wyznań”, mówi z przekonaniem dyplomatka. Gerelmaa Davaasuren przedstawiła swoje listy uwierzytelniające papieżowi Franciszkowi w grudniu 2022 r., 30 lat po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Mongolią. Rocznica ta została uczczona w Watykanie przez delegację mongolskich buddystów, którzy złożyli bezprecedensową oficjalną wizytę w Watykanie i zostali przyjęci przez papieża Franciszka.

W wywiadzie dla portalu Vatican News ambasador Davaasuren mówi o radości swojego kraju, który przygotowuje się na przyjęcie papieża Franciszka. „Wizyta papieża jest wyjątkową okazją do rzucenia światła na różne aspekty społeczno-politycznego krajobrazu Mongolii. Chcemy, aby międzynarodowy reflektor skupił się na naszej bogatej różnorodności kulturowej i wolności religijnej naszego narodu zagwarantowanej w konstytucji Mongolii. Zaangażowanie Mongolii w tolerancję religijną i pokojowe praktykowanie różnych religii jest istotnym aspektem naszej tożsamości narodowej i świadectwem naszych postępowych wartości” – zwraca uwagę.

„Oczekuje się, że wielu katolików z krajów sąsiadujących z Mongolią weźmie udział w tym historycznym wydarzeniu i będzie dalej promować wymianę kulturalną i dialog międzyreligijny”, dodała pani ambasador.

>>> Na misji w Mongolii [GALERIA]

Lata odwiedzin

„Historyczna wizyta papieża Franciszka zbiega się z faktem, że rząd Mongolii zadeklarował, że lata 2023-2025 będą latami odwiedzin Mongolii. Inicjatywa ta ma na celu zaprezentowanie światu bogatej historii, kultury i naturalnego piękna Mongolii oraz zaproszenie turystów i podróżników do odkrywania cudów naszego kraju” – mówi Davaasuren.

Jest bardzo optymistycznie nastawiona, że owoce tej historycznej wizyty mogą przyczynić się do „bardziej zjednoczonej i dostatniej przyszłości narodu” i wzmocnić pozycję Mongolii „jako odpowiedzialnego członka społeczności międzynarodowej”.

„W oczekiwaniu na wizytę papieża z niecierpliwością czekamy również na promowanie dialogu międzywyznaniowego i kultywowanie szacunku dla różnych wyznań. Może to również przyczynić się do utrzymania pokoju i stabilności w naszym regionie i na świecie. Ponadto chciałbym wspomnieć, że wizyta ta zwiększy globalną świadomość bogactwa kulturowego, dziedzictwa historycznego i wyjątkowej tożsamości Mongolii. Mamy nadzieję, że wzbudzimy większe zainteresowanie Mongolią jako celem podróży i centrum kulturalnym, prezentując nasze tradycje i wartości” – mówi Davaasuren.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze