Warszawa, 31.07.2017. Prezydent Andrzej Duda (C) sk³ada wieniec pod tablic¹ upamiêtniaj¹c¹ Lecha Kaczyñskiego na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, 31 bm. przed rozpoczêciem obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. (nlat) PAP/Rafa³ Guz

Andrzej Duda: harcerze są gotowi bronić naszej Ojczyzny

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wierzę w to głęboko, że nasi harcerze, zwłaszcza właśnie ta część polskiej młodzieży, gotowa jest bronić ojczyzny zawsze i w każdym momencie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent dziękował harcerzom za ich służbę i m.in. krzewienie pamięci o powstaniu. Prezydent podziękował harcerzom za to, że w tych dniach w Warszawie wspierają swoją służbą obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego: 

Harcerze walczyli w powstaniu, harcerskie bataliony Zośka, Parasol, Wigry przeszły do historii czynu powstańczego. Dziękuje za to, że harcerze pamiętają także o swoich bohaterach i pokazują, że polskie harcerstwo jest kontynuacją tamtej wielkiej idei, która młodych bez zastanowienia popchnęła do walki o wolną Polskę.

Duda nawiązał też bezpośrednio do miejsca poniedziałkowych uroczystości. Jak zaznaczył, Muzeum Powstania Warszawskiego, jest „największym pomnikiem jaki został w Polsce, w Warszawie zbudowany bohaterstwu powstańców i tej wielkiej idei wolnej ojczyzny”. „To wielkie dzieło – dom, gdzie powstańcy są gospodarzem – prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, kiedy był prezydentem Warszawy. (…) marzył o tym, że ten właśnie obiekt w końcu musi powstać, żeby Polska nigdy nie zapomniała o swoich bohaterach. Właśnie po to, aby powstańcy mieli swojej miejsce, ale z drugiej strony, żeby to było miejsce, gdzie będzie przychodziła młodzież i doświadczała tej wielkiej lekcji patriotyzmu” – dodał.

Fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent podziękował też za to, że muzeum jest dobrze zarządzane. „Chcę wam powiedzieć, że jestem jako prezydent RP ogromnie z was dumny i jestem ogromnie dumny z waszego dzieła. Z tego, że tak jak ostatnio, prowadziłem tutaj po Muzeum Powstania Warszawskiego brytyjską parę książęcą, że możemy pokazać tak pięknie udokumentowany wielki moment naszej historii, że mamy tak pięknie ukazane bohaterstwo i oddanie Polaków dla ojczyzny. Jeszcze raz z całego serca za to dziękuję, cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym” – zakończył.

Uroczystości odbywają się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. To część obchodów zbliżającej się 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. 

Fot. PAP/Rafał Guz

Andrzej Duda: harcerze są gotowi bronić naszej Ojczyzny
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze