Kostrzyn nad Odrą: rozpoczął się „Przystanek Jezus”

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po raz 18. ruszyła Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna „Przystanek Jezus”, która rozpoczęła się w niedzielę wieczorem w Kostrzynie nad Odrą. Wydarzenie towarzyszy festiwalowi rockowemu Przystanek Woodstock, który ma się odbyć od 3 do 5 sierpnia. Na Przystanek Jezus przybyło 500 ewangelizatorów nie tylko z Polski, ale także z Anglii, Słowacji, Czech, Niemiec, Ukrainy, Francji, USA, Filipin i Pakistanu.

Hasłem tegorocznego spotkania są słowa Jezusa: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). – Do Kostrzyna przybyło już 50. księży a pozostali jeszcze dojadą – powiedział ks. Artur Godnarski, który powitał także dowódców policji współpracujących z organizatorami. Bp Lityński zaznaczył, że możliwość obecności na tym spotkaniu zawdzięcza się Jezusowi, który wszystkich tu zgromadził. Duszpasterz podkreślił, że celem tej wspólnoty jest pomoc innym w odkrywaniu skarbu, jakim jest Jezusowe zbawienie. Kapłan podkreślił, że ewangelizację wspiera z góry św. brat Albert, którego relikwie są obecne na wydarzeniu.

Bp Edward Dajczak w homilii odniósł się do słów Benedykta XVI. – Kościół nie jest tam, gdzie się organizuje, reformuje czy rządzi. Kościół jest tylko w tych, którzy wierzą i w nim przyjmują dar wiary, który staje się dla nich życiem – podkreślił bp Edward. – Najtragiczniejsza jest sytuacja, gdy ktoś usiłuje głosić Ewangelię, mówić o Oblubieńcu, kiedy już dawno przestał czuć Jego uścisk i nie przeżywa, nie doświadcza tej miłości, która jest w uścisku, więc jak ma mówić o czymś, czego nie zna? – pytał biskup, odpowiadając, że właśnie po to są rekolekcje. – One zawsze uprzedzają otwarcie ust i można powiedzieć, że uprawniają do otwarcia, dają w jakimś miłosnym sensie prawo do mówienia – przekonywał bp Dajczak

Spotkania ewangelizacyjne towarzyszące festiwalowi rockowemu Przystanek Woodstock odbywać się będą do 6 sierpnia. Na PJ przybyło 500 ewangelizatorów nie tylko z Polski, ale z Anglii, Słowacji, Czech, Niemiec, Ukrainy, Francji, USA, Filipin i Pakistanu, gotowych dawać świadectwo swej wiary podczas mającego się odbywać od 3 do 5 sierpnia festiwalu PW. W ramach PJ odprawiane będą Msze św., zaplanowano koncerty, wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi oraz pokazy filmowe. Patronem tegorocznego spotkania na PJ jest św. brat Albert Chmielowski, który swoją działalnością i duchowością wpisuje się w ewangelizacyjną posługę na Przystanku Woodstock. Przed kilkoma dniami przywiezione do Domu Wspólnoty św. Tymoteusza w Gubinie relikwie świętego, które towarzyszyć będą  rekolekcjom w Kostrzynie. W tym roku po raz pierwszy baza PJ znalazła się w bezpośredniej bliskości pola woodstockowego. Organizatorzy tłumaczą, że chcą być jak najbliżej tych, którzy będą potrzebować rozmowy, wspólnej modlitwy i pojednania z Bogiem. Biorąc wzór z życia i heroicznej służby br. Alberta, postanowili oddać się pod opiekę tego świętego, który stanowi inspirację do szukania nowych sposobów wyjścia do ubogich, przede wszystkim duchowo. „Albert jest dla nas przykładem radykalnego życia Ewangelią” – podkreślają.

Na PJ przybyło już 1700 duchowych Przystankowiczów. Z dnia na dzień rośnie ich liczba. Są to ludzie z całego świata, którzy modlą się za ewangelizatorów i uczestników Przystanku Woodstock oraz łączą się za pośrednictwem radia Profeto.pl. – To ponad dwukrotnie więcej osób niż uczestników PJ – zaznaczyli organizatorzy na stronie internetowej PJ. Przystanek Jezus powstał w diecezji zielonogorsko-gorzowskiej w 1999 r. jako odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na PW, który jest jednym z największych festiwali muzyki rockowej w Europie. Gromadzi kilkaset tysięcy młodych. Przystanek Jezus od samego początku cieszył się aprobatą Konferencji Episkopatu Polski. Inicjatorem pierwszego PJ w Żarach w 1999 r. był bp Edward Dajczak, ówczesny biskup pomocniczy diecezji zielonogorsko-gorzowskiej, natomiast organizatorem Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina pod opieką ks. Artura Godnarskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia.

Fot. przystanekjezus.pl

Kostrzyn nad Odrą: rozpoczął się „Przystanek Jezus”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze