Anioł Życia dla abp. Jędraszewskiego
Brat Krzysztof Wąsowski podkreślił, że kreator zakonu, aby Henryk Hoser uczył rycerzy, żeby „przykładali niezwykłą wagę do ochrony życia tych, którzy się nie mogą sami bronić, tych którzy są niewinni i nikomu nic złego nie zrobili”. Generał zakonu zwrócił uwagę, że nagrodą Anioła Życia rycerze Jana Pawła II chcą łączyć wszystkie środowiska pro-life w Polsce. „Chcemy, żeby ta nagroda i ten znak – Anioł Życia – był znakiem dla wszystkich, żeby być lojalnym wobec nauki Kościoła i w tej nauce jednoznacznym” – mówił Krzysztof Wąsowski.
Brat Rafał Bobik, generalny protektor (pełniący funkcję ministra ochrony życia) odczytał fragment listu abp. Henryka Hosera, przewodniczącego kapituły wyróżnienia, w którym uzasadniał przyznanie tegorocznej nagrody metropolicie krakowskiemu.
„Ksiądz Arcybiskup w oparciu o swą kulturę intelektualną i głęboką wiarę, w duchu pasterskiego posłannictwa nie ustaje w wysiłkach, by przekazać wiernym i niewiernym wielką prawdę o człowieku, o jego życiu, mającą cechę bezwarunkowej wartości sakralnej. Wartość życia ludzkiego odsłania się w pełni, gdy spojrzymy na jego początek i jego przeznaczenie ukazanych w perspektywie stworzenia i zbawienia. Ksiądz abp Marek Jędraszewski, znakomity filozof i pasterz, głosi w porę i nie w porę to, czym sam żyje. Jest zarazem nauczycielem i świadkiem”.
„Dzięki wielkiemu zaangażowaniu w propagowanie ideałów w obronie życia abp Marek Jędraszewski zasługuje na zaszczytny tytuł Anioła Życia” – powiedział Rafał Bobik.
„Życie ludzkie jest święte. Takim jest przede wszystkim w oczach samego Boga” – mówił w czasie podziękowań za wyróżnienie abp Jędraszewski podkreślając, że wyrazem miłości Boga do każdego człowieka jest posłanie na świat Jezusa Chrystusa. „Jak się nie zdumiewać nad miłością Boga do nas, jak Mu nie dziękować, a jednocześnie jak nie być przejętym tym, że życie pochodzące od Niego – stwórcy wszystkich rzeczy – jest po prostu święte? A my mamy stać na straży tej świętości” – mówił abp Jędraszewski.
Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że Rycerze Jana Pawła II są przykładem wiernego trwania przy Słowie Życia, którym jest sam Jezus Chrystus. „To słowa każe nam utożsamiać się jako bracia i siostry tych wszystkich, którzy już zaczęli swoje istnienie na ziemi i których musimy kochać, chronić i pochylać się nad świętością ich istnienia” – mówił hierarcha.
„Czujemy wszyscy, że życia drugiego człowieka trzeba po prostu bronić i to jest tak oczywiste, że w jakiejś mierze trudno z tego powodu sobie wręczać nagrody. Ale jeśli coś takiego ma miejsce, to tylko dlatego, żeby pokazać, jak światu potrzebne jest dzisiaj świadectwo o tym, że Bóg kocha każdego z nas i pragnie każdego z nas, w jego życiu tutaj doczesnym i w jego wieczności. Im bardziej będziemy zatroskani o to, aby przedłużać to pełne miłości spojrzenie ojca ku każdej i każdemu z nas, tym bardziej świat będzie tym, do czego wzywał nas św. Jan Paweł Wielki – cywilizacją miłości. Ją twórzmy, o nią się starajmy, na jej straży stójmy” – apelował abp Jędraszewski.
Anioł Życia to nagroda ustanowiona przez Rycerzy Jana Pawła II dla zasłużonych obrońców życia. Jest wyrazem uznania i podziękowania laureatowi nagrody za odwagę, trud i serce włożone w obronę życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. „Przyznając tę nagrodę konkretnej osobie, chcemy pokazać współczesnemu człowiekowi przykład życia godnego naśladowania w walce o świętość i nienaruszalność osoby ludzkiej” – podkreślają fundatorzy wyróżnienia.
Nagroda Anioła Życia jest przyznawana z okazji święta Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe, która uznawana jest za obrończynię życia i patronkę życia poczętego. Dotychczasowi laureatami wyróżnienia są abp Henryk Hoser, Mariusz Dzierżawski, ks. Ryszard Halwa, dr inż. Antoni Zięba, Joanna Najfeld, dr Wanda Półtawska, kard. Stanisław Dziwisz i br. Michał Kołakowski. Statuetkę Anioła życia zaprojektował i wykonał artysta Andrzej Malec z Krakowa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |