Aparecida: 300-lecie znalezienia figury Matki Bożej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Włoski kardynał Giovanni Battista Re będzie wysłannikiem papieskim na uroczystości jubileuszu 300-lecia znalezienia figury Matki Bożej w Aparecidzie w Brazylii.

Były prefekt Kongregacji Biskupów i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej będzie reprezentował tam Franciszka w dniach 10-12 października br. W Kościele w Brazylii trwa obecnie Krajowy Rok Maryjny, który zostanie zamknięty 12 października 2017 r.

„Aparecida”, czyli ta, która się ukazała – tak nazywana jest figurka, którą w 1717 r. trzej rybacy wyłowili w rzece Paraíba do Sul. Była to figurka z terakoty, ale bez głowy. Gdy zarzucili sieć kilka metrów dalej, wyłowili również główkę niewielkiej, 39-centymetrowej figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, z księżycem pod stopami i z gwiazdą nad głową. Rybacy owinęli statuę w chustkę i jeszcze raz zarzucili sieć – tym razem wypełniła się ona rybami. Odczytali w tym wydarzeniu znak specjalnej opieki Matki Bożej. W pobliżu miejsca, w którym wyłowiono figurkę wznosi się dziś gigantycznych rozmiarów bazylika. Każdego roku do Pani z Aparecidy przybywa ok. 11 mln pielgrzymów.

Aparecida jest jednym z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych świata. W 1904 r. Matka Boża z Aparecidy została ukoronowana papieskimi koronami, w 1930 r. Pius XI ogłosił ją patronką Brazylii. W 1980 r. Jan Paweł II odwiedził Aparecidę i nadał tamtejszej świątyni tytuł bazyliki mniejszej. W 2007 r. Benedykt XVI otworzył w sanktuarium V Konferencję Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a w lipcu 2013 r. w ramach wizyty w Brazylii Aparecidę odwiedził papież Franciszek. Ojciec Święty odprawił Mszę św. z udziałem 200 tys. wiernych i wzruszony modlił się przed cudowną figurką Matki Bożej. Matka Boża z Aparecidy jest dziś patronką Brazylii. Dzień 12 października, liturgiczne święto Pani z Aparecidy, Patronki i Królowej Brazylii jest obchodzone od 1980 r., również jako dzień wolny od pracy w całym kraju.

Zobacz także
Wasze komentarze