An image grab taken from a propaganda video released on March 17, 2014 by the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL)’s al-Furqan Media allegedly shows ISIL fighters raising their weapons as they stand on a vehicle mounted with the trademark Jihadists flag at an undisclosed location in the Anbar province. The jihadist Islamic State of Iraq and the Levant group has spearheaded a major offensive that began on June 9, 2014 and has since overrun all of Iraq’s northern Nineveh province. AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA === RESTRICTED TO EDITORIAL USE – MANDATORY CREDIT „AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA” – NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS – DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE’S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION WHICH CANNOT BE INDEPENDENTLY VERIFIED ===

Apel do ISIS: „poddajcie się albo zginiecie”

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jednostki specjalne armii Iraku rozpoczęły w niedzielę rano ofensywę mającą na celu odbicie miasta Tal Afar, położonego na zachód od Mosulu i kontrolowanego przez bojowników Państwa Islamskiego (IS). Poinformował o tym premier Hajdar Dżawad al-Abadi.

W swym wystąpieniu telewizyjnym szef irackiego rządu zwrócił się do pozostających w Tal Afar dżihadystów z apelem: „poddajcie się albo zginiecie”.

Agencje podają, że po bombardowaniach jakie od wtorku prowadziły siły rządowe Iraku w mieście Tal Afar praktycznie nie ma ludności cywilnej, której udało się uciec. Wciąż jest tam jednak ok. 2 tys. bojowników Państwa Islamskiego, radykalnych sunnitów.

Fot. PAP/EPA

Miasto jest okrążone – od południa przez siły rządowe Iraku oraz oddziały ochotników szyickich, a od północy przez zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów wspierane przez USA.

Irackie władze zapowiadały wcześniej, że Tal Afar, położone ok. 80 km na zachód od wyzwolonego od islamistów Mosulu, będzie następnym celem sił rządowych w ofensywie przeciw IS.

Proklamowany przez bojowników IS kalifat na pobitych ziemiach w Iraku i Syrii praktycznie upadł w lipcu, gdy wspierane przez USA siły irackie po dziewięciomiesięcznej kampanii ostatecznie odbiły Mosul, iracką „stolicę” kalifatu, z rąk dżihadystów – przypomina agencja Reutera.

Tal Afar, które przed opanowaniem przez IS liczyło ok. 200 tys. mieszkańców, doświadczyło fali przemocy na tle wyznaniowym między sunnitami i szyitami po amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku. To z tego miasta wywodzi się część najwyższych rangą przywódców IS – podaje Reuters.

Apel do ISIS: „poddajcie się albo zginiecie”
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze