Fot. Flickr/UNMISS

Arabia Saudyjska: strony konfliktu w Sudanie podejmą rozmowy ws. pomocy humanitarnej

Wysokiej rangi saudyjski dyplomata poinformował w sobotę, że strony sudańskiego konfliktu podejmą w niedzielę rozmowy w sprawie dostarczenia do Sudanu pomocy humanitarnej i wycofania wojsk z pewnych terenów. Sudańscy negocjatorzy pozostaną w Arabii Saudyjskiej, w mieście Dżudda.

Przedstawiciele skonfliktowanych stron uzgodnili w czwartek plan ochrony ludności cywilnej w Sudanie – przypomniał saudyjski dyplomata. Negocjatorzy mają kontynuować też rozmowy w sprawie zawieszenia broni, którego nie udało się do tej pory uzgodnić.

Władze Arabii Saudyjskiej zaprosiły też do Dżuddy głównodowodzącego armii Sudanu, generała Abdela Fattaha Al-Burhana na szczyt Ligi Arabskiej, który ma się odbyć 19 maja – podaje Reuters.

>>> ONZ: około 200 tysięcy osób uciekło z Sudanu do sąsiednich krajów z powodu konfliktu zbrojnego

Umowę w sprawie ochrony ludności cywilnej, podpisaną po blisko tygodniowych rozmowach dzięki mediacji USA i Arabii Saudyjskiej, nazwano deklaracją z Dżuddy. Jednak wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA przyznał, że nie oczekuje, iż wytyczne zawarte w deklaracji będą respektowane.

Dżudda, fot. Wikimedia commons/Gregor Rom

Na razie strony konfliktu, który wybuchł między sudańskimi siłami zbrojnymi a paramilitarnymi RSF, wydały w piątek komunikaty, w których oskarżyły się nawzajem o atakowanie ludności cywilnej i ignorowanie jej podstawowych potrzeb.

Również w piątek UNHCR, agencja ONZ odpowiadająca za ochronę uchodźców, poinformowała, że około 200 tysięcy osób uciekło z Sudanu do sąsiednich krajów od początku konfliktu.

Od początku walk w Sudanie, które wybuchły 15 kwietnia, żadna ze stron konfliktu nie okazała gotowości do ustępstw w celu ich zakończenia. Sytuacja sparaliżowała gospodarkę kraju, zaostrzając narastający kryzys humanitarny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze