fot. pixabay.com

Arabia Saudyjska: tradycyjny hadżdż w tym roku bardzo ograniczony

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Arabia Saudyjska zorganizuje w tym roku hadżdż jedynie dla ograniczonej liczby swoich obywateli i cudzoziemców już mieszkających w królestwie, aby kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa – poinformowała w poniedziałek państwowa agencja SPA.

Zarządzenie to wynika ze wzrostu liczby przypadków SARS-CoV-2 na całym świecie, braku szczepionki i trudności w utrzymaniu dystansu społecznego wśród dużej liczby pielgrzymów przybywających z zagranicy – oświadczył resort ds. pielgrzymek hadżdż i umra.

„Decyzja została podjęta, by zapewnić, że hadżdż jest wykonywany w bezpieczny sposób z punktu widzenia zdrowia publicznego (…) i zgodnie z naukami islamu, dotyczącymi ratowania życia ludzkiego” – wyjaśniło ministerstwo.

Arabia Saudyjska stara się powstrzymać wzrost liczby infekcji, która obecnie sięga 161 tys. przypadków. Z powodu koronawirusa zmarło ponad 1,3 tys. osób.

>>> Czy islam jest religią miłosierdzia Bożego?

Pielgrzymki muzułmanów z całego świata są dla tego kraju ważnym źródłem dochodu, corocznie przynoszącym miliardy dolarów zysku. W 2019 r. do Mekki przyjechało niemal 2,5 mln wiernych, z czego 75 proc. było cudzoziemcami.

Mniejsza całoroczna pielgrzymka umra została już zawieszona w marcu. Obie pielgrzymki dodają 12 mld dolarów każdego roku do budżetu królestwa, zgodnie z danymi rządowymi, cytowanymi przez AFP.

>>> „Prawdziwe”, ale czy prawdziwe oblicze islamu?

Poniedziałkowe oświadczenie prawdopodobnie rozczaruje miliony muzułmańskich pielgrzymów na całym świecie, którzy – jak zauważa AFP – często inwestują swoje życiowe oszczędności i czekają wiele lat na długich listach oczekujących na podróż.

Hadżdż – o ile pozwalają na to warunki finansowe i zdrowotne – to jeden z podstawowych obowiązków muzułmanów obok wyznania wiary (szahady), modlitwy, jałmużny i postu.

Zobacz także
Wasze komentarze